Publicis Grup 4.4 Milyar $’lık satın alım gerçekleştirdi

Publicis Grup, pazarlama hizmetleri endüstrisinin şimdiye kadar ki en büyük anlaşmalarından birini gerçekleştirdi. Veri pazarlama şirketi Epsilon’u 4.4 milyar $ değerinde büyük bir değer karşılığında satın aldı.

Publicis Grup bildirisinde: “Epsilon, yıllar boyunca eşsiz veri varlıkları biriktirmiş benzersiz bir teknoloji platform şirketi, bu satın alma grubun şimdiye kadar ki en büyük satın alması. Satın alma ile Publicis müşterileri için tercih edilen dönüşüm ortağı olma stratejisinin uygulamasını da hızlandırmış olacak.” denildi.

Satın alma, Publicis Grop’un veri odaklı kişisel deneyimler sunma yeteneğini güçlendirmeyi amaçlıyor. Analistlere göre, anlaşma sayesinde Publicis 200 milyondan fazla veri setine erişmiş olacak. Bu durumun özellikle Kuzey Amerika’da pazarlama çözümleri hizmetlerini değiştirebileceği tahmin ediliyor.

Publicis, Epsilon’un ve platformu Conversant’ın Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm işlemlerin %56’sına hakim olduğunu söylüyor.

2018 yılında 2.2 Milyar $ gelir elde eden (bir önceki yıla göre %4 düşük) Epsilon, Alliance Data Sistemlerine ait. Publicis Alliance ile bu satın alım sayesinde stratejik ortaklığa da başlamış oldu.

İlk çeyrek Finansal sonuçları

İlk çeyrekte, Satın alım ile birlikte Publicis Grup’un organik net gelirlerinde %1,6 düşüş oldu ancak net gelirlerinde %1,7 artış oldu.

Publicis Grup CCE’si Arthur Sadoun, “sonuçlar beklenildiği gibi, şirketin verileri, dinamik yaratıcılığı ve iş dönüşümünü birleştiren ‘oyun değiştiricilerin’ çeyrek dönemde% 27 oranında arttığını ve müşterilerin elde tutulmasının “belirgin bir gelişme kaydettiğini” söyledi.

‘Oyun Değiştiren’

Campaign’e Epsilon’u almak için görüşme yaptığımızı ilettiğimiz de Campaign’i okuyan müşterilerimiz Grup için çok iyi bir adım olduğu, oyun değiştirici rol üstleneceği konusunda güvence verdi.

Sızıntı Publicis’in hisse değerini 45 €’ya kadar düşürmüştü. Bu seviye 2012 yılından beri gördüğü en düşük değerdi. Konuyla ilgili Soudon: “Herkes satın alımımızı sorgulayacak ancak önceki birleşmelerimizden tecrübeliyiz. Epsilon temel pazarlama hizmetleri işimize önceki birleşmemiz Sapient’ten daha yakın. Bizim için gerçekten iyi olacak.

İki tarafın stratejik ve operasyonel uyum sağlaması için bugün 50 toplantı yapacağız. Anlaşma mali yılın ikinci yarısında tamamlanacak. Epsilon tüm grup şirketlerimizle birlikte çalışan bağımsız bir marka olacak ve grubun merkezinde yer alacak.” diyor. Epsilon’un ticaretinin %97’si ABD’ye odaklanıyor. Tüm koşullar sağlandığında operasyonun Uluslararası ortama taşınması amaçlanıyor.

Sadoun: “Satın alımımız yaratıcılığımızı, dinamik içeriğimizi beşeri iç görülerle güçlendirecek. Yerküredeki tüm teknolojilere ve verilere sahip olabilirsiniz ancak işe duygu getiren şey yaratıcı fikirdir; şirketimizin özü değişmedi.“ diyor

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.