artwork

Politikacılar için dijital pazarlama

7 ay önce

0

Sosyal medya, siyaset de dahil olmak üzere çoğu sektörde pazarlamanın ayrılmaz bir bileşeni haline geldi. Politikacılar, erişimlerini ve etkilerini artırmak için Facebook’tan TikTok’a birçok dijital pazarlama araçları ve stratejileri kullanıyor.

Siyasette dijital pazarlama, adayların ve partilerin seçmenlerle platformlarını ve politikalarını paylaşmaları için iletişim kurmasına olanak tanır. Yerel bir belediye başkanından başbakana herkes bir veya daha fazla dijital platform kullanıyor. Bu makale, dijital pazarlamayı siyaset için kullanma konusunda değerli ipuçları barındırıyor.

1.  Hedef kitlenizi tanıyın

Siyasi bir kampanya ancak doğru kitleye ulaştığında etkilidir, özellikle dijital pazarlamada geçerlidir. Mesajınızın ve kampanyanızın doğru kişilere ulaşmasını sağlamak için mikro hedefleme doğru bir yol. Dijital bir hedef kitle veri tabanı, hedeflemek istediğiniz demografiyi planlarken başlamak için iyi bir nokta. 

Mikro hedefleme, özellikle genç seçmenlerden destek almak istiyorsanız faydalı olur. Y Kuşağı’nın %43’ünden fazlası bir veya daha fazla sosyal ağ kullanıyor. Hedef kitlenizin kim olduğunu bilmek, seçenekleri daraltmanıza yardımcı olacaktır.

En iyi sosyal medya kanallarını araştırın ve kimin hangi sosyal medyayı kullandığını analiz edin. Millennial veya Gen Z seçmenlerine ulaşmaya çalışıyorsanız, Facebook’tan ziyade Instagram veya TikTok daha iyi seçenekler olabilir.

2.  Veriye dayalı pazarlamayı kullanın

Veriye dayalı pazarlama yollarının çok yönlülüğü, partilerin ve adayların geleneksel medyadan dijital pazarlamaya geçiş yapmasının başlıca nedenidir. Veriye dayalı pazarlama, seçiminizin dijital pazarlama kampanyasının başarısında hayati bir rol oynayabilir.

Veriye dayalı pazarlama, size seçmenlerinizin davranışları hakkında fikir verebilir ve hangi platformun veya politikanın en fazla etkileşime sahip olduğunu ölçebilir. Seçmen demografisini, ilgi alanlarını, ihtiyaçlarını analiz edebilecek ve onlar için en önemli konuların hangileri olduğunu anlayabileceksiniz. Geri bildirimi ve seçmen yanıtını analiz ederek, pazarlama ve kampanya mesajınızı düzenleyebilir, kampanyanız hakkında farkındalığı yaymak için en iyi kanalları seçebilirsiniz.

3.  Etkili bir siyasi kampanya web sitesi tasarlayın

Olağanüstü bir web sitesi, potansiyel seçmenler için siyasi kampanyanıza açılan bir pencere olabilir. Seçmenlerinizi eğitmek için kullanıcı dostu ve bilgilendirici bir web sitesi oluşturmaya yatırım yapmalısınız. Birçok insan bugünlerde hareket halindeyken bilgi tüketmeyi sevdiği için web sitesini mobil uyumlu hale getirmeyi unutmayın.

4. Siyasi kampanyanız için net bir marka yaratın

Mesajınız ve markanız birlikte çalışır, bu nedenle her ikisini de geliştirmek önemlidir. Tüm pazarlama platformlarında tanınabilir ve tutarlı bir marka yapmak istiyorsunuz. Markanızın, kampanyanızın temasına temas ettiğinden emin olun.

Donald Trump’ın “Make American Great Again” ve Obama’nın “Yes We Can” sözleri, kampanyayı tutarlı kılan marka bilinci oluşturmanın başlıca örnekleridir. Bu sloganların hatırlanması kolaydır, adayın mesajını ve göreve aday olma sebebini barındırır. Sosyal medya platformlarında kullanılmak üzere kolayca bir hashtag’e de dönüştürülebilirler. Bu, yayınlarınızın trend listelerinde görünmesine yardımcı olur, böylece erişiminiz ve katılımınız artabilir.

Marka bilinirliğinizi anlamak, seçmenlerle iletişim kurmanıza yardımcı olabilir. İnsanlar kim olduğunuzu ve neyi temsil ettiğinizi anlayabilir.

5.  Dijital pazarlama için doğru araçları kullanın

Dijital pazarlama açısından, arama motoru optimizasyonu (SEO), siyasi bir kampanyanın kritik unsurudur. SEO, kullanılan arama terimlerini analiz etmenize olanak tanır, böylece seçmenlerin siyasi güncellemeler ve haberler ararken kullandıkları belirli kelime öbeklerini ve anahtar kelimeleri hedefleyebilirsiniz.

Marka bilinirliğinizi ve hedef kitleye bakışınızı geliştirmek için web sitenizi, bloglarınızı, sosyal medya gönderilerinizi ve politik reklam kampanyalarınızı optimize edebilirsiniz. Hatta içeriğinizi belirli bir alana veya konuya göre optimize edebilirsiniz. Bu şekilde, yerel seçmenler kendi bölgelerindeki belirli bir amacı destekleyen politikacıları veya kampanyaları her aradığında, kampanyanızın web sitesi, gönderileri ve reklamları Google, Bing ve diğer arama motorlarında en çok arananlar arasında görünecektir.

Tıklama başına ödeme (PPC), yalnızca belirli bir kitleyi hedeflemenize yardımcı olmakla kalmayıp aynı zamanda kampanyanızın pazarlama bütçesini de kontrol eden bir başka etkili dijital pazarlama aracıdır. Örneğin; belirli demografik bilgileri hedefleyen ve harcamak istediğiniz miktarla sınırlayan bir PPC Google Reklam kampanyası oluşturabilirsiniz.

Seçmenlerinizin kim olduğu ve neyle ilgilendikleri hakkında veri toplamanıza olanak tanıyan siyasi anketler de yapabilirsiniz. Sonuçlara göre, potansiyel seçmenlerle daha iyi bağlantı kurmak için pazarlama ve kampanya mesajınızı özelleştirebilirsiniz. Hatta destekçilerinize ulaşabilir ve onlardan siyasi kampanyanızı sosyal medyada kendi çevrelerinde paylaşmalarını isteyebilirsiniz. Bu tür bir yönlendirme, siyasi kampanyanızın web sitesine ve sosyal medya hesaplarına gelen organik trafiği artırabilir.

6. Hikaye anlatma sanatında ustalaşın

Hikaye anlatımı yoluyla etkili bir mesajlaşma ve platform oluşturduğunuzdan emin olun. Instagram gibi sosyal medya platformları, duygusal bağlantılar kurmak için harika. Katıldığınız etkinliklerden bir fotoğraf kolajı yayınlayabilir ve her fotoğrafın arkasındaki hikayenin açıklamasını yazabilirsiniz.

Hangi platformu seçerseniz seçin, seçmenlerin önemli bulduğu sorunlara veya konulara değindiğinizden emin olun, kim olduğunuzu ve nasıl yardımcı olabileceğinizi yansıtan bir hikaye anlatmanın yolunu bulun.

Kaynak: Aristotle

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 125. sayısında yayımlanmıştır.