Plastiğin ölümü ile gelen fırsat

Antidote’tan Tim Ashton, plastik ambalaja karşı son dönemde oluşan hareketlerin tüketimciliğin yeni modeli için de bir tehdit oluşturduğunu söylüyor.

Tim Ashton: Plastiğin ölümü ile gelen fırsat - Campaign Türkiye

Kültür.

Modern kreatif ajansların mantrası.

Reklam dünyası genelinde web sitelerine atılacak hızlı bir bakış, bizimki de dahil, onun öneminin kölesi olduğumuzu kanıtlıyor.

Dünya üzerinde insanların istedikleri fikirler. Kültürle bağıntılı fikirler. İnsanların bağlantı kurmayı seçtikleri fikirler.

Geçen yıl David Golding endüstrimizin Kültür ve Soydaşlık arasında bölündüğünü savunmuştu. Kendisi belki de hala haklı olabilir. Fakat asıl konu bizim kültürü oluşturmamız değil de onun değişmesine yardım etmemiz değil mi?

Belki de en büyük ironi, güçlü bir marka inşa etmek tüketimin artmasına bağlıyken; endüstri olarak bizler iyilik için savaşırsak, aşırı tüketimin ağırlığı altında zorlanan dünyaya giderek daha fazla ve çeşitli şeyler eklememiz de gerekecek olması.

Plastik atıkların Pasifik yüzeyinin büyük bir bölümünü kaplamasıyla, milli hazinemiz Sir David Attenborough, okyanuslarımızda insan kaynaklı hasarın giderek artan seviyesine dikkat çekti. Theresa May’in 2042’ye dek Birleşik Krallık’ta tüm önlenebilir plastik atıkların yasaklanacağı yönündeki vaadi hoş karşılandı. Peki endüstri olarak biz ne yapacağız?

Müşteri gündemimizde olsa da olmasa da aksiyon almamız gerçekten şart. Dondurulmuş gıda perakendecisi Iceland, 2023’e kadar kendi etiketini taşıyan ürünlerden plastiği kaldıracağını söyleyerek bu fırsatı yakaladı. Fakat ajanslar olarak bizim gerçek görevimiz, toplumun sorunun arkasından gitmesini sağlayacak basit ve parlak fikri bulmak. Markalar ve onların ajanslarının kültürü ve insan davranışlarını değiştirmesi için yasaklamalar ya da emredici mesajlardan daha gizli yollar var.

Ben buna, yaptığınız işin içine “iyilik kaçırmak” diyorum. Anya Hindmarch’la beraber “I’m not a plastic bag”i yarattığımızda bunun davranış değişimi yaratacak bir virus olmasını bekliyorduk. 32 bin çantanın tamamı saatler içinde satıldı.

Kısaca biz “kültürü işler kıldık” ama amacımız onu değiştirmekti. Yine de bu ilk olmadığı gibi son da olmayacak.

Pukka Tea kısa süre önce sürdürülebilir, yeniden kullanılabilir bardak serisini, Noel hediyesi olarak tanıttı ve Pret A Manger yeniden kullanılabilir bardakları dükkana getiren müşterileri için sunduğu indirimi iki katına çıkarmayı planlıyordu.

Geçtiğimiz günlerde SodaStream, gazlı su üreticilerinin maliyetini %80 düşürerek tüketiciye fayda sağlama yoluyla Birleşik Krallık’ın günlük 35 milyon atık plastik şişe problemiyle baş etmeyi amaçladığını duyurdu.

Team Sky, Tour de France sırasında 5 bin adet plastik su şişesi harcadı. Bizler de bunu, soruna dikkat çekmek üzere hayran gücünü toplayan direkt mesajlara dönüştürdük.

Eğer siz de bu konunun altını çizmek isteyen yüz binlerce seyirciden biriyseniz, siz de Team Sky web sitesine üye olarak bir şişe toplayabilir ve ödül kazanabilirsiniz. Şişelerin yarısından fazlası toplandı bile. Tekrar, sadece başlayın.

Eğer ajanslar, kültürümüz üzerindeki etkisi hakkında ciddilerse, bizim de halkın sorumlu olduğu konulara değinen kişiler olmamız gerekiyor. Aynı zamanda biz de kendi yaratıcılığımızı ve tüketici içgörü becerilerimizi kullanarak markaların, hükümetin onlar adına atadığı hedeflere ulaşmalarına yardımcı olmalıyız.

Peki işimizin etkililiğini yalnızca gelir, fayda ve pazar payı anlamında değil, artan talep yaratmaya iyi veya kötü anlamda etkisi konusunda da yargılayabiliyor muyuz?

Bizler dayanıklılık kısmından başlıyoruz. Tanıdığım hiç kimse plastik tüketiminin azaltılmasına karşı değil. Bizim sadece bunu insanlar için kolay ve net hale getirmemiz gerekiyor; ve aynı zamanda reklamcılığın gücünü iyilik için kullanmamız… Bazen kendimizle onur duyabiliriz, duymalıyız da.

Fırsat arayanlar için çözüm sosyal anlamda daha sorumlu olmak mı? Gelin kültüre ekleme yapmaya değil, ona etki etmeye odaklanalım.

Tim Ashton: Plastiğin ölümü ile gelen fırsat - Campaign TürkiyeTim Ashton
Antidote Kurucusu ve Kreatif Ortağı
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.