Pirelli dijital dönüşümün hikayesini anlatıyor

Pirelli “Data Meets Passion” başlıklı 2017 Entegre Faaliyet Raporu’nu yayımladı. Emiliano Ponzi imzalı 3D ve sanal gerçeklik görselleriyle desteklenen ve 3 yazarın anlatılarına yer veren faaliyet raporunda Pirelli dijital dönüşümün hikayesini anlatıyor.

Pirelli 2017 Entegre Faaliyet Raporu dijital dönüşümün hikayesini sanatçılarla anlatıyor.

Şirketlerde dönüşüm yaratan dijital teknoloji, daha hızlı, daha çevik ve rekabetçi hale getiriyor. Pirelli’nin 2017 Entegre Faaliyet Raporu’nda şirketin dijital dönüşümün hikayesine işlerini büyütmenin anahtarını dijital dönüşümde bulan beş 4.0 girişimcisinin öyküleri eşlik ediyor. Pirelli’nin “Data meets passion” (Veri ile tutkunun buluşması) başlıklı 2017 Entegre Faaliyet Raporu, şirketin faaliyet raporlarında rakamların ötesine geçip sanat ve edebiyatı katma geleneğini sürdürüyor ve sanatçı Emiliano Ponzi‘nin yanı sıra uluslararası üne sahip yazarlar Mohsin Hamid, Tom McCarthy ve Ted Chiang’ın sanatsal ve kültürel katkılarıyla sunuluyor. Sanatçı ve yazarlar, dijital teknolojinin topluma ve insanlara değişimi nasıl empoze ettiğini anlatıyorlar.

Endüstri 4.0 tutkuyla buluşuyor

Faaliyet raporunda yer verildiği üzere kendi iş fikirlerini bir ileri teknoloji modeli olarak geliştirebilen beş 4.0 girişimcisinin hikayelerinin de aynı ölçüde başarılı olduğu görülüyor. 3Bee adlı şirketin, sensörler kullanarak arı kovanının tüm üretim döngüsünün uzaktan izlenmesini sağlayan yüksek teknolojili bir arı kovanı geliştirmesi bunun bir örneği. Diğer yandan eski bir mimar tarafından kurulan Alter Ego firması, 3D yazılımı sayesinde ekolojik olarak sürdürülebilir sörf tahtalarını siparişe göre üretiyor. Blockchain teknolojisi kullanan Demeter.life, sürdürülebilir tarımı geliştirmek amacıyla tüketiciler ile dünya çiftçileri arasında doğrudan bir ilişki yaratabiliyor. Tappezzerie Druetta, 3D projeksiyon ve sanal odalar kullanarak müşterilerinin özel tasarım ürünleri sipariş etmelerine imkan veren bir aile şirketini (1953 doğumlu) yeniden canlandıran iki kardeş tarafından yönetiliyor. Son olarak, 5.000 kumaş ve 1 milyardan fazla olası kombinasyonla yola çıkıp ilk online platformu sunan Differenthood, benzersiz giysiler %100 İtalyan malı ürünler yaratmanızı ve daha sonra bunları toplulukla paylaşmanızı sağlıyor, ancak başka kullanıcılar bu ürünleri satın aldığında para kazanıyor.

İllüstratör Emiliano Ponzi, 3D ve sanal gerçeklik görselleriyle rapora katkı sağladı.

Bu genç girişimcilerin 4.0 “şirketleri”; The New York Times, New Yorker, Le Monde, Esquire ve Vogue gibi dünyanın en prestijli yayınları için kapaklar çizen uluslararası üne sahip sanatçı Emiliano Ponzi’nin aynı derecede yenilikçi bir teknikle çizdiği illüstrasyonlarıyla görselleştirildi. Ponzi, sanal gerçeklikte çizim yapmak için ilk defa yenilikçi bir teknik kullandı ve temel çizgilerle pastel tonları baz alan stili sayesinde beş 4.0 girişimcisinin dünyalarını ve kendi etki alanlarını nasıl değiştirdiklerini anlatan 3D ortamlar ve 360° etkileşimli videolar yarattı.

Dijital kültürün yükselişi, edebi bir soru

Pirelli’nin dijital teknolojinin hayatımızdaki etkisini anlatması için davet ettiği yazarlardan Tom McCarthy’ye göre, “dijital kültürün yükselişi… siyasetin ta kendisi edebi bir soru haline geliyor. Toplumsal ve özel yaşamın kendisini yazıyla yönetilir halde bulması anlamında edebi: her şey bir nevi veri defterine not edildiğinde, deneyimin kendisi ve onunla birlikte temsil sorunu (özgür özneler miyiz? ya da tüm hareketlerimiz ve kararlarımız algoritmalar tarafından mı yönetiliyor ve belirleniyor?), özünde anlara ve yazma eylemlerine indirgeniyor.”

Diğer yandan, Amerikalı yazar Ted Chiang şunları ifade ediyor: “Gelecekte, bir konuşma hazırlamanız gerektiğinde, fikirlerinizi formüle etmenize yardımcı olacak yazılım kullanacağınızı bekliyorum… Bu yazılımın neye benzeyeceğini bilmiyorum ama halen bir dikdörtgenin içindeki satırlara dizilmiş kelimelerle iletmeye çabaladığımız fikirleri ifade etmeyi kolaylaştıracaktır. Böyle bir yazılımın avantajları, tıpkı yazmanın avantajları gibi ilk bakışta gördüğümüzde hemen anlaşılabilir olmayabilir.”

Pirelli 145 yıldır sanatla iç içe

Girişimcilik kültürünü 145 yılı aşkın bir süredir yaymaya devam eden ve daima dilbilimsel anlatım ve iletişimin en yeni formlarını aramayı sürdüren Pirelli, önemli tasarımcılar, grafik sanatçıları, yerli ve yabancı fotoğrafçılar ile işbirliği yapıyor. Şirket, 2010’dan bu yana Pirelli Faaliyet Raporunu sanat ve kültür dünyasından önde gelen isimlerin katkılarıyla zenginleştiriyor.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.