P&G pazarlama departmanını kaldırıyor

Procter & Gamble  önemli bir yapısal dönüşüm gerçekleştirerek “pazarlama direktörü” terimini kaldırdı. Pazarlama organizasyonlarını yeniden düzenleyen şirket pazarlama departmanının adını “marka yönetimi” olarak değiştirdi.

Procter & Gamble: ‘thank you mum’ kampanyası

Şirket pazarlama direktörlerinin adını da marka yöneticisi olarak değiştirdi. Ayrıca bu marka yöneticileri de uluslararası ağ üzerinden birleştirildi. P&G’nin pazarlama departmanı artık marka yönetimi departmanı olarak bilinecek.

Yapılan değişimin sonucunda, P&G şirketinin Birleşik Krallık ve İrlanda’daki birimlerinin pazarlama yöneticisi Roisin Donnelly de Kuzey Avrupa birimlerinin marka yöneticisi unvanını almış bulunuyor.

Şirket, değişimin hedeflerinin “markayı oluşturan kaynakları birleştirerek daha iyi bir marka yaratılmasına odaklanmak, karar mekanizmalarını kolaylaştırmak adına çalışanların rollerini daha belirgin kılmak ve yapısal bir yalınlık sağlayarak kreatif çalışmalara daha fazla zaman yaratmak” olduğunu belirtiyor.

Marka yönetimi bölümü 4 farklı alanı içinde barındırıyor; iletişim, marka yönetimi adını almış olan pazarlama, tasarım ve yeni adı tüketici ve pazar bilgisi olan pazar araştırması.

P&G’nin şubat ayında yaptığı duyuruya göre bu değişim şirketin pazarlama organizasyonlarında bir yeniden yapılanmayı beraberinde getirecek. Marka yönetimi fonksiyonu yerel birimlerden çıkarılarak şirketin küresel alanda etkili olan güzellik, sağlık, aile bakım ve ev bakım ürünleri için de daha etkin hale getirilecek.

P&G’ye göre değişim; markaya yönelik daha iyi strateji, plan ve sonuçlar için sorumluluğu tek noktada topluyor.

 

Kaynak: Marketing Magazine

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.