PepsiCo medya ve veri ekibi kuruyor

PepsiCo kurum içi medya ve veri ekibi kuruyor. Ekip, Kuzey Amerika merkezli olacak; tüketici hareketlerini inceleyecek, data ilmini, medya içgörüsüyle birleştirmeye çalışacak.

İçecek şirketinin temel dijital medya ve reklam teknolojilerini, stratejilerini şekillendirme görevini üstlenecek. Şirketin dijital medya alımına yönelik yenilenen yaklaşımını uygulamak için önemli bir hareket. Fonksiyon dahilindeki uygulamalardan,  adtech’i şirket kültürüne dahil etmesi, personeli bilinçlendirmesi beklenecek.

PepsiCo ekibin ilk liderini de seçti. Takım; Mike Scafidi tarafından yönetilecek. Scafidi, yeni işlevinin “kuruluşun veriye dayalı geleceğini yönlendirmek için her gün çalışacağını” belirtiyor.

PepsiCo geçen yıl bünyesinde geliştirdiği  “Ada” isimli artırılmış haberalma uygulamasını tanıtmıştı. Uygulama, pazarlama platformu Zappi ile birlikte geliştirilmişti. Uygulama, Pazarlama, fiyatlandırma konularında destek oluyor. Satış kararlarının geliştirilmesini amaçlıyor.

Kuzey Amerika dışında, PepsiCo, inovasyon yoluyla daha güçlü çevrimiçi medya sonuçları sunmak için medya ajanslarına ciddi baskı uyguluyor. Kısa bir süre önce, bir “Blockchain” programatik ittifakını test etmek için APAC’daki Mindshare ile ortaklık kurdu, bu da ‘akıllı sözleşmelerin’ konuşlandırılması yoluyla izlenebilir gösterimlerin verimliliğinde% 28 artış sağladı.

PepsiCo kısa bir süredir pazarlama fonksiyonlarını bünyesinde topluyor. Brad Jakeman “ajans modeli esnemeyecek, kırılacak. Ajanslar, pastadan her geçen gün daha az pay alacak.” diyerek ajansları uyarmıştı. Şirket o zamandan beri o zamandan beri çekirdek sosyal medya ekiplerini kurum içinde çekti ve son zamanlarda VMLY & R ile olan ilişkisine son verdi. Ajans markanın sosyal medya hesaplarını 8 yıl boyunca yönetmişti.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.