Site icon Campaign Türkiye

Pazarlamacılar kendi dijital yeteneklerine güvenmiyor

Adobe, 11-14 Ekim tarihleri arasında İngiltere’deki 501 pazarlama çalışanını kapsayan bir araştırma yaptırdı. Vision Critical şirketinin pazarlamacılara online olarak yönelttiği sorularla gerçekleştirdiği araştırmada, İngiltere’deki kıdemli pazarlama yöneticilerinin sadece yüzde 8’i kendi dijital pazarlama yeteneklerine güveniyor. Araştırmada öne çıkan bir diğer sonuca göre, pazarlama yöneticilerinin sadece yüzde 9’u kendi ekiplerinin dijital pazarlama yeteneklerine güven duyuyor. Pazarlamacıların yüzde 52’si ise yayınlamak üzere oldukları kampanyaları ve içerikleri “içgüdülerine güvenerek” test etmiyor.

Adobe Kuzey Avrupa Yöneticisi Bijan Bedroud, araştırmanın ortaya çıkardığı sonuçları destekler nitelikte, “Şu anda birçok pazarlama yöneticisinin neyin tam olarak işe yaradığını bilmediğine inanıyorum” diyerek günümüz pazarlama dünyasının dijital alanda yetersiz olduğunu düşünüyor: “Yaptırdığımız araştırma, katılanların yüzde 3’ünden azının bu konuyla ilgili resmi bir eğitim aldığını gösteriyor. Bu, pazarlama yöneticilerinin kendi ekiplerine bu konuda güvenmemelerine rağmen, yüzde 51’inin çalışma arkadaşlarının dijital pazarlama trend hızına ayak uydurduğuna güvenmesi kadar endişe verici.”

Adobe ayrıca İngiltere’deki bu problemlerin, pazarlama departmanlarının üçte ikisinin gelişmiş veri analizi ve içgörü stratejisine sahip olmaması nedeniyle büyüdüğünü iddia ediyor. Araştırmaya katılanların yüzde 61’i ise birçok şirket için dijital pazarlama yaklaşımlarının “sabit bir deneme-yanılma döngüsü” olduğunu düşünüyor.

Araştırmada katılımcılara unvanları sorulduğunda ise pazarlama çalışanları unvanları hakkında asistan, “junior” ve “senior” gibi cevaplar arasında tereddütte kaldılar. Katılımcıların yüzde 90’ı unvanları hakkında ilk başta tek bir cevap verse de daha sonra cevaplarını iki unvana çıkarttılar.

 

 

Exit mobile version