Pazarlamacılar için ödül niçin önemli?

Ödüllerin markalara da faydası olduğuna dikkat çeken News UK CCO’su Nick Stringer, ödüllerin en iyi yetenekleri ajanslara çektiğini ve bundan markaların da faydalandığını belirtiyor.

Ödüller. Mükafatlar. Onlara hepimizin ihtiyacı var. Aslan’ın sırtına hafif bir sıvazlama, iyi iş çıkarmış olmanın en doğrudan onaylanma şeklidir. Yakınlarda okuduğum bir paylaşıma katılıyorum: Hepimiz iyi çalışmanın sonucunda maaşımızda veya bir müşterinin kazancında olumlu değişimin ötesinde bir karşılık hak ediyoruz. Ödüller, pazarlama endüstrisinin ROI’sidir.

Örneğin Cannes, gerçekten önemli olanlardan. Kutlamalarla geçen bir hafta, kategori ardına kategori, hakim olan kaos ve içinden doğan büyü, bir arada olan eski iş arkadaşları ve olmayacak yerlerde paylaşılmış, harika süslenmiş hikayeler… İyi iş yapan insanların isimlerinin cep telefonlarına eklenmesi. Bağlantılar kurulur ve güven doludur. Sonra herkes kafayı bulur. Neden olmasın ki?

Fikrin gücü

Yaratıcılık fikirlerle alakalıdır ve büyük işleri kurmaya yardımcı olan da fikirlerdir. Kampanyaların içgüdü, his ve tahmin yerine, sürekli gösterge panelleri ve saatlik güncellemere göre şekillendiği, optimize edildiği performans pazarlaması çağında saklanacak bir yerimiz yok. İnsana olan güven şimdi yerini sayılara olan güvene bıraktı ve sayıların karar vermek için asıl araç olarak kullanılması beraberinde risk doğuruyor. Brief’in her iki yanında oturan ekipler, tahmin edilene takılıp kalmak yerine kendilerini ortaya atıp tahmin edilemeyene gitmeliler.

Fikirler her zaman önemli olmuştur. Şimdi kritik olan, o fikirleri işaret edebilen daha fazla sayıda insan bulundurabilmek. Fikri koruyacak ve takip edecek kadar önemseyen insanlar, endüstrimiz için daha önce hiç olmadığı kadar önemliler. Ödüller, kendilerini ortaya atan insanları tanımak için önemli bir yoldur ve fikir denen şeyin neye benzediğini hepimize yakından hatırlatır. Ödülü kazanan olarak gurur duyduğunuz şey o metal parçası değildir, meslektaşlarınızın “iyi” hakkındaki görüşünüzü onaylamasıdır. Başarı başarıyı doğurur ve bu kabul görme de kendinizi ortaya atmaya devam etmenizi ve fikrinize arka çıkmanızı sağlar.

Yetenek yeteneği çeker              

Reklamverenlerin ödülleri abartması gerekmez ama fikirleri kutlayan da yetenekleri kendine çeken de Aslan’lardır, Pencil’lardır, Arrow’lardır ve Showy’lerdir. Bu gibi şeyleri fark eden ve ilginç işler çıkaran çevreleri takdir eden, açıkça yeni fikirlere odaklı insanları, bir başka deyişle hepimizin ihtiyacı olan insanları kendine çeker. Ajansların çözülmesi gereken sonsuz problemlerle biz pazarlamacıların önüne koyduğu olağandışı yeteneği cezbeden şey de budur. Şunu kabul edelim, kreatif ajansımız Grey London’ın Hatton Garden’a getirmeyi sürdürdüğü yetenekli insanlar, Grey’de olduğu kadar News UK’de de önemlidir.

Markaların da doğru insanları çekmeleri gerekir. Geçen yaz News UK mezunlarıyla buluştuğumda, bizim markamız hakkındaki izlenimlerinin yalnızca ürünlerimizden oluşmadığını gördüm. Bizi daha çok reklamlarımız aracılığıyla ve yaratıcı işlerimizle tanıyorlar. Grey’in birçok ödül kazanan (Gold Lion’ın da arasında bulunduğu) “Fat Cats” kampanyası, hepsi tarafından hatırlanıyordu.

Yani, yaşasın ödüller. Cezbetme, tanınma, onay görme, anlaşma aracı, PR’ın bir parçası ya da bir ajansın itibarını oluşturan unsur… Ne olursa olsun, ödüller herkes için iyidir.

 

Bu yazı, Campaign Türkiye’nin Ağustos 2015 sayısında yayımlanmıştır.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.