Pazarlama iletişiminde müzik nasıl konumlandırılıyor?

Markalar, pazarlama ve kurumsal iletişim faaliyetlerinde müzik enstrümanını nasıl kullanıyor? Müziğin ritmini ve müzik temasını pazarlama iletişimi faaliyetlerinde ne şekilde kullandıklarına dair Cornetto, Fanta, Mercedes ve Yedigün markalarının yöneticileri ile görüştüm ve bu özel dosyayı sizler için oluşturdum.

CORNETTO

Bu zamana kadar, çok sayıda sanatçı ile pazarlama iletişimi faaliyetlerinde müziği kullanan Cornetto markasın Ürün Müdürü Eser Lapanta: “Takdir edersiniz ki aşkı sahiplenen bir marka olarak pazarlama miksimizde müziğin yeri ve önemi çok büyük. Gençler çok hızlı değişen ve doğru iç görüleri toplayabilmek için çok yakından takip etmeniz gereken bir hedef kitle. Gençler özelinde değişmeyen tek şey ise kendilerini ve aşklarını ifade ederken müziğe duydukları ihtiyaç. Aşkın resmi dondurması Cornetto olarak bizler de yıllardır gençlere aşklarını daha rahat ifade edebilmeleri için marka konumlandırmamıza paralel olarak müziği pazarlama iletişimlerimizde kullanıyoruz. Müziğin evrenselliği ve duyguları karşı tarafa geçirmedeki etkinliğini düşününce müziğin her zaman pazarlama planlarımızdaki yerini koruyacağını söyleyebiliriz.’’

 

FANTA

Fanta Gençlik Festivali ile yıllardır hız kesmeden gençlerle buluşan ve çok sayıda önemli sanatçıyı pek çok şehirde festival kapsamında gezdiren Fanta’nın pazarlama iletişiminde müziği nasıl konumlandırdığı ile ilgili Coca-Cola Aromalı Gazlı İçecekler Pazarlama Müdürü Yiğit Yokuş:  “Eğlence ve müzik ile Türkiye’yi kucaklayarak lokalleşmek ve gençlere yaklaşmak bizim markamız için çok önemli. Fanta’nın pazarlama faaliyetlerinde müziği, Fanta severlere direkt dokunabildiğimiz ve Fanta severlerin marka bağlılığını yükselten bir faktör olarak görerek, konumlandırmasını bu şekilde yapıyoruz. Fanta Gençlik Festivali’de bundan tam 12 yıl önce bu içgörü ile ortaya çıktı. Ve tam 12 yıldır kesintisiz bir şekilde sürüyor.”

 

YEDİGÜN

Son olarak Murat Boz’lu reklam filmleri ile dikkat çeken, iletişim çalışmalarında müziği önemli bir enstrüman olarak konumlandıran Yedigün’ün Meyveli Gazlı İçecekler ve Enerji Kategori Pazarlama Müdürü Seren Çankırı: ‘’Markanın karakteri ile reklam yüzü olacak ünlünün uyuşması önemli. Ünlü kullanımında buna dikkat etmek işin sonucu açısından fazlasıyla büyük bir etkiye sahip. Bu açıdan Yedigün markası ile Murat Boz’un kimliklerinin birbiriyle oldukça örtüştüğünü ve birbirlerini tamamladığını düşünüyoruz. Yaptığımız çeşitli araştırmalarla da Yedigün ve Murat Boz’un tüketici gözünde bir bütünlük oluşturduğunu ve aynı hedef kitlelere konuştuğunu gördük. Murat Boz ile yürüttüğümüz Yedigün Yaz konserleri serimiz ile Türkiye’nin 12 ilinde konserler planlandı. 12 Ağustos’ta Bursa’da başlayacak macera hız kesmeden 4 Eylül’e kadar sürecek ve İstanbul konseri ile kapanacak. Müzik ile uzunca süredir iç içe bir marka olan Yedigün, bunu bu sene bir adım ileriye taşıyarak tüketicilere keyifli anlar yaşatmayı planlıyor.’’

 

MERCEDES

Hem kurumsal iletişiminde hem de pazarlama iletişiminde müzik başta olmak üzere kültür/sanat etkinliklerinde sıkça ismini gödüğümüz Mercedes markasının Kurumsal İletişim Müdürü Tülin Steinhäuser: ” Mercedes-Benz Türk A.Ş., kurulduğu 1967 yılından bu yana ülkemizin sadece ekonomik değil, sosyal ve kültürel gelişimine de destek vermeyi kendine prensip edinmiştir. Şirketimiz bugüne kadar sayısız ve çeşitli alanlarda etkinliğe sponsor olarak, yıllardır sürdürdüğü istikrarlı sosyal sorumluluk çalışmaları ile de ülkemizin çağdaş geleceğine katkıda bulunuyor.

Mercedes-Benz Türk A.Ş., şirketin henüz “Otomarsan” olduğu ve sponsorluk kavramının Türkiye’de yeni yeni yerleşmeye başladığı 80’li yılların ortalarında hem Türk sanatseverlere kültür ve sanat çalışmalarının seçkin örneklerinin sunulmasına, hem de Türkiye’nin ulusal, kültürel ve sanatsal değerlerinin uluslararası düzeyde tanıtılmasına destek olma kararı aldı.

Müziğin evrensel bir dil olduğuna, toplumları birleştirici ve ileriye taşıyan özellikler taşıdığına inanan Mercedes- BenzTürk A.Ş., kültür ve sanat alanlarında müziğe destek olmayı seçmiştir.”

—————————————————————————————————————————————

Ahmet Erten kimdir?

Bugüne kadar kurumsal iletişim, pazarlama iletişimi alanlarında çalışan Ahmet Erten, müzik platformu hayatmuzik.com ve kişisel blogu ahmeterten.blogspot.com‘da içerik üretiyor. Blogger kimliğinin yanında Hürriyet Bumerang Network’te yayıncı ilişkilerinden sorumlu olarak görevine devam ediyor.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.