Pazarlama aslında caz gibi

Kristal Elma’da ana sahne heyecanı birbirinden ilham veren oturumlarla devam etti. Serdar Kuzuloğlu ana sahnede bu defa Coca-Cola, Heineken, Philip Morris gibi birbirinden ünlü markalara hizmet veren Felix BNI’nın kurucusu Peter Economides’i ağırladı.

“Evolution of Advertising” oturumunda Economides’in üstünde durduğu noktalar, çarpıcı anekdotlar şu şekilde oldu:

“Yaptığım işe bayılıyorum. O kadar keyif alıyorum ki bu sektörde çalışmaktan şairler şiir yazar, durduramazsınız, benim için de tam olarak böyle. O kadar hızlı değişen bir dünyada yaşıyoruz ki ancak yaptığınız işi seviyorsanız bu değişime adapte olabilirsiniz.”

“Bence başarılı iletişimin sırrı insanları bir arada tutan bağları ve bu bağların sırrını anlamaktan geçiyor.”

 “İnsanları seviyorum. İnsanlar sizin ilginizi çekmiyorsa bu sektörde çalışamazsınız. İnsanı insan yapan nedir, insanın bir şey istemesine sebep olan nedir bunları çok iyi anlamanız lazım.”

“Pazarlamanın bir orkestra şefliği gibi olduğunu düşünürdüm. Birçok insana brief verirsiniz, o briefler okunur. Herkes kendi bölümünü başarılı bir şekilde çalıp ortaya mükemmel bir şarkı çıkar. Oysa böyle değilmiş. Pazarlama aslında caz gibi, bir caz grubu aynı şarkıyı 2. defa aynı şekilde çalmaz. Hatalar yapar ama kimse anlamaz hata yaptıklarını. Lider, sürekli farklı bir insan olur. Caz müziği anı yaşamaktan ve bağ kurmaktan ibarettir. Ne yaptığınızı bilin, anlayın korkunuzu ve yapın.

Bu da bana nike’ hatırlatıyor. Mükemmeliyetini bul diyor bize. Ayakkabıyı alıp sizi itmiyor, ya da sizi çekmiyor. Aksine sizinle bir bağ kuruyor. 

Potansiyelinizi hayata geçirin. İnsanın evrensel olarak isteği aslında budur. Dünya çapında yapabileceğimiz pek çok şey var. Hayatta kalmak,güvenlik ihtiyacı, bilgi, yaratıcılık gibi.

“Marka başka bir şey, logo ve ismi farklı bir şey. Elma, muz olmuş önemli değil.” 

“Steve Jobs ile 1997 Ağustos’ta tanıştık. Bir toplantıda tanıştık. Evrende bir delik açalım istedik. Yeterince iyi, yeterince iyi değildir. ‘Biz öyle bir bisiklet üretiyoruz ki üstüne bindiğiniz anda kullanıp nasıl kullandığınızı da hiç unutmayacaksınız’ dedi bana ve bunu da yaptı.”

“Eğer siz devrimler dünyasında yaşıyorsanız ve siz bağ kurmazsanız sizden önce birileri yapar ve sizin önünüze geçer.”

“Başarısız olmak için çok büyük dediklerimiz hep gitti. Televizyon, Kodak dijital kamerayı buldu ama ilerlemedi ve bitti. Ansiklopedi bitti Google geldi.” 

“‘Bozulmadıysa onarmayın’ derdik, bugün ‘kırın baştan yapın’ diyoruz. Çünkü siz kırmazsanız başkası kıracak. Bunu Kodak’a sorun bence.”

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.