Paylaşım ekonomisi ve globalleşme…

Ekim’deki Kristal Elma Festivali’nde seminerlere katıldıysanız eminim sizin de dikkatinizi çekmiştir; konuşmacıların büyük çoğunluğu mutlaka konuşmalarının bir yerinde Airbnb ya da Uber’e değindi.

Elbette ezberleri bozan markalar olmalarının bu kadar çok konuşulmalarında etkisi büyük ama asıl önemlisi bu markalar yeni bir dönemin habercisi. Paylaşım ekonomisi giderek kendini daha fazla hissettiriyor. Uber ve Airbnb gibi şirketlerin başarısının rüzgarını arkasına alan pek çok yeni iş modeli tüm dünyada ve Türkiye’de ortaya çıkıyor.

Paul Mason da yeni kitabında bu yeni dönemi yani yaklaşan post-kapitalizmi inceliyor. Mason, “Markaların paylaşım, ortak üretim ve bedava ürünlerden oluşan bir dünyaya doğru ilerlediğimiz uzun bir geçiş döneminde olduğumuzun farkına varması gerekiyor” diyor.

Elbette Mason’ın kitabında bahsettiği fikirlere katılmayanlar çok, hatta pazarlamacılar bu kavramdan hiç hoşlanmayabilirler. Çünkü post-kapitalizm bir gerçekse şimdiye kadar tamamen daha fazla sahiplendirmek üzerine kurdukları stratejileri değiştirmeleri gerekebilir. Ama yeni jenerasyonun paylaşım kavramına giderek daha fazla yaklaştığı da görmezden gelinemez. Yeni yaklaşımlara ihtiyaç duyulacağı şimdiden hissediliyor. Hazırlıklı olmak gerekiyor çünkü bu dönem büyük değişimlere gebe…

Bu sayımızda post-kapitalizm dışında, özel bir bölüm ayırmadığımız ama farklı sayfalarda farklı kişilerin değindiği bir de globalleşme konusu var. Insight bölümünde GroupM COO’su Rob Norman global satın almanın inceliklerini ve zorluklarını kaleme aldı. Ardından üç büyük network’ün global kreatif direktörleri (Mark Tutssel – Leo Burnett, Rob Reilly – McCann, Tor Myhren – Grey) her pazarda işe yarayan kampanyaların sırrını paylaştı.

Tam biz bu konuları hazırlarken Hogarth’ın global CEO’su Barry Jones’un bir toplantı için İstanbul’a geldiği haberini aldık ve onunla da kampanyaların her ülkeye ayrı ayrı uyarlama işini nasıl yaptıklarını konuştuk.

Bu konularla globalleşirken yerelleşen dünyaya bir bakış atmış olduk.

Keyifli okumalar,

Burçin Tarhan
Campaign Türkiye Yayın Yönetmeni

Bu yazı, Campaign Türkiye’nin Aralık 2015 sayısında yayımlanmıştır.


Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.