Pandemide marka sadakati düştü

Campaign US Yardımcı Editörü Mariah Cooper, bir Omnicom Media Group araştırmasındaki bulguları konu alıyor: İş kayıpları ve tedarik zincirinde aksaklıklar, marka sadakatinin düşüşünde etkili oldu.

2020’de iş kayıpları ve aksaklıkların yaşandığı bir tedarik zinciriyle mücadele eden tüketiciler, alternatif seçeneklere yönelirken marka sadakati darbe aldı.

Omnicom Media Group tarafından yapılan bir araştırmaya göre; ABD’li tüketiciler arasında marka sadakati mart ayında %65’ten kasımda %49’a düştü. Mart-aralık ayları arasında çevrim içi yürütülen araştırmada 18-72 yaşları arasındaki 1.100 kişiye anket yapıldı. Grubun etnik köken, bölgesel ve hane geliri dağılımları ABD Nüfus Sayımı’nı yansıttı.

OMD Chief Client Officer’ı Shreya Kushari, gelir kaybıyla mücadele eden insanların daha ucuz ürünlere yönelmesiyle birlikte, marka sadakatinin büyük ölçüde ABD’deki yıkıcı iş kayıplarına tepki olarak azaldığını söyledi. Marka değiştirmenin bir başka neden ise lojistik zorluklar nedeniyle istedikleri ürünlere hemen ulaşamamak idi.

Mart ayında araştırmaya katılanların %64’ünden sadece %42’si ekonominin zayıf olduğunu düşünüyordu. Ankete katılanların yarısı, 2020’de erteledikleri araba, ev veya tatil gibi büyük satın almalarda 2021 bahar veya yaz aylarını uygun görüyordu.

Amaç hala önemli

Yıkıcı ekonomik koşullara rağmen tüketiciler, değerlerine uygun yeni markaları benimsedi ve onlara uymayanları bıraktı.

Araştırmaya katılan kişilerin neredeyse yarısı (%49), geçtiğimiz yıl sosyal adalet krizinin ortasında bir markanın davranışına yanıt olarak “tavır almak” için onları değiştirdiklerini belirtti. %17’si sosyal sorunlara verdikleri karşılıklara göre bir markayı desteklemeyi bırakırken, %25’i konuya nasıl baktıklarına göre bir markayı desteklemeye başladı.

Kushari: “Markaların sadece ürün satmanın ötesinde tüketicileri için çok daha fazla empati kurması gerektiğine dair artan bir beklenti vardı. Halkın bilinçli oluşunu öne çıkararak ‘Eşitlikten, adaletten, özgürlükten yana tavır almak istiyorum’ dediler.” dedi.

Medyadaki değişimler

İnsanlar evde daha fazla zaman geçirdikçe, tüketici medya alışkanlıkları da 2020 boyunca önemli ölçüde değişti.

İlkbaharda katılımcıların %61’i video izleyerek daha fazla zaman geçirdiğini bildirdi. Bu oran, yaz aylarında %66 ile zirveye ulaştı, sonbaharda ise %61’e düştü.

Sosyal medya kullandıklarını ve internette dolaştıklarını bildirenlerin yüzdesi de sonbaharda düşmeden önce yaz aylarında zirve yapmıştı.

Podcast tüketimi de pandemi sırasında arttı. Ankete katılanların %26’sı ilkbaharda podcast dinlemeye daha fazla zaman ayırdı, yaz aylarında ise %33’e yükseldi.

Mariah Cooper

Campaign US Yardımcı Editörü

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 116. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.