Pandemi tüketicileri sadakatsizleştirdi

Modern insanın hayatta kalma mücadelesi 200.000 yıldır devam ediyor.. Son 200.000 yıl içinde insanlık birçok felakete maruz kaldı fakat ilerlemeye devam etti. Hepsinden zaferle ayrıldı ve şimdi tekrar bir pandemi problemi ile karşı karşıya.

Hepimizin aklında pandemiden sonra ne olacak sorusu var. İnsanların alışkanlıklarının ve davranışlarının değiştiği bir gerçek. Pandeminin özellikle insanların ticaret anlayışında radikal değişimler yaptığı söylenebilir. Pandemi öncesi ve sonrası veriler incelendiğinde sonuçlar bu değişimlerin kalıcı olma ihtimalinin yüksek olduğunu gösteriyor; Online alışveriş yapanların oranı Covid19 öncesine göre %30 civarında artış gösteriyor ve bu rakam kalıcı hale geliyor. Esas ilginç olan nokta ise marka sadakatinin ciddi oranda azalmış olması. Kullanıcıların %75’i dükkanların kapalı olması vb. sebeplerden dolayı alışveriş alışkanlığını değiştirmiş. Yeni marka ve ürün deneyenlerin oranı ise %36. Özetle pandemiden dolayı online dünyada daha fazla kişi var ve online’ın sunduğunu çeşitlilikten faydalanmaları kaçınılmaz. Tam da bu noktada devreye pazarlama otomasyon yazılımları giriyor.

Yıllardır hep konuşulan omnichannel deneyimleri artık karşımızda. Kişiselleştirilmiş iletişime insanlar %20’nin üzerinde daha fazla tepki veriyorlar. Bu nedenle müşterilerinizin dükkan ziyaretlerini, uygulama ve web davranışlarını tek bir çatı altında toplayan CDP ürünlerini kullanarak müşterileriniz ile bağlılık oluşturabilirsiniz.

Son olarak neden CDP ve 360 derece pazarlama otomasyonu yapabilen yazılım kullanmanız gerektiğine gelirsek; Yeni müşteriye satış yapmak, mevcut müşteriye satış yapmaktan tam 5 kat daha pahalı. Eğer müşteriyi elde tutma oranını %5 arttırabilirseniz geliriniz de %25’in üstünde artış sağlayabilir. Uzun yıllardır ilk defa müşterilerinizi elde tutmanız bu kadar önemli hale geldi ve şu anda stratejilerinizi buna uygun hale hemen getirmek gerekiyor..

Mert Öztap

DPİD Üyesi

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’nin 110. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.