Pandemi sürecinin anahtar kelimesi: Değişim

COVID-19 pandemisi tüm dünya ile birlikte Türkiye’yi de çok hızlı bir değişim sürecine soktu. Biz de değişimi öncelikle Microsoft’un 190 ülkede 140 bin çalışan istihdam eden global ağı içinde başlattık. Birinci derece öneme sahip konuların başında tabii ki çalışan sağlığı geldi.. Pandemi öncesinde haftanın belirli günlerini kapsayarak devam eden evden çalışma sistemimizi, pandemi sürecinde küresel olarak tüm şirkette yaygınlaştırdık ve nihayetinde çalışanların ve şirketin ihtiyaçlarını paralel olarak karşılayan hibrit bir modele geçiş yaptık. Haftada 2 gün “sanal teras” adını verdiğimiz şirket toplantıları yaptık. Bu toplantılarda üretkenlik ve motivasyon odaklı çalışmalar düzenledik. “Give Together” adını verdiğimiz girişimimizle bu dönemde yardımlaşmaya dayalı çalışmaları da teşvik ettik. COVID-19 mücadelesine katkı sağlamayı hedefleyen Microsoft çalışanlarının çabasıyla 60’dan fazla ülkede 7000’i aşkın STK’ya 20 milyon dolardan fazla bağış yapıldı.

Diğer yanda müşterilerimize sunduğumuz ürün ve hizmetleri değerlendirecek olursak; halen tam anlamıyla geride bırakmadığımız pandemi sürecinin anahtar kelimesi “değişim” oldu. Bu değişimde teknolojinin başrolü oynadığı ise artık herkesçe kabul edilen tartışmasız bir gerçek.

Bu dönemde ilk olarak özellikle kamu, ticari ve eğitim kurumlarının faaliyetlerini uzaktan sürdürebilmesine odaklandık ve bu yönteme hızlı geçişler sağladık. İhtiyaca özel mobil uygulamaların hayata geçmesini mümkün kılan kodsuz mobil uygulama geliştirme platformumuz Power Apps ile COVID-19’a özel uygulamalar yarattık. Sağlık ve eğitim kurumları ile STK’lara ücretsiz teklifler sunduk. Olası tehdit ve saldırılara karşı sürekli yenileyip, güncellediğimiz kapsamlı Güvenlik Uygulamalarımızda bu dönem deneme süresini uzattık. Microsoft 365 kapsamında sunduğumuz güvenli iletişim ve birlikte çalışma platformumuz Teams’i ilk kullanımdan Ocak 2021’e kadar herhangi bir kullanıcı limiti olmaksızın tüm bireysel ve kurumsal kullanıcıların erişimine ücretsiz olarak açtık. Kısıtlı imkânlara sahip kesimlere sosyal fayda sağlamak için yardıma koşan sivil toplum örgütlerine de Microsoft Teams uygulamamızı ücretsiz sunduk. Pandemiyle birlikte okulların kapanması ve uzaktan eğitime geçilmesi, hem eğitim kurumları hem öğrenciler hem de aileler için zorlayıcı bir tecrübe oldu. Türkiye’de 600 bini aşkın öğrenci, eğitim kurumlarına ücretsiz olarak sunduğumuz Teams ile uzaktan eğitimini sürdürdü.

Perakende ve finansal hizmetler sektörlerinde de temassız işlem, müşteri ve çalışan vücut sıcaklığı ölçme, maske algılama, sosyal mesafe tespiti, gerçek zamanlı kriz masası yönetimi gibi birçok çözümle müşterilerimize destek olduk. Kamu sektöründe sağlık kuruluşları için akıllı botlar oluşturarak artan hizmet taleplerinin etkin yönetilmesine yardımcı olurken, uzaktan yapılan işlemlerin KVKK ve GDPR gibi yönetmeliklere uymasını sağlayan çözümler sunduk. COVID-19 ile ilgili bağışları yöneten kurumlarımızı yapay zekâ destekli takip, yönlendirme ve raporlama çözümlerimizle güçlendirdik.

Pandemi sürecinde sağlık kuruluşlarının dijitalleşmesi de sunulan hizmetin kalitesini büyük ölçüde arttıran bir etmen olarak ön plana çıktı. Sağlık hizmetlerinin daima hastaları merkeze alacak ve onların ihtiyaçlarını karşılayacak doğrultuda düzenlenmesi gerektiğine duyduğumuz inançla, kamu hastanelerimizin birçoğunun dijital dönüşüm projelerine destek verdik. Şehir Hastanelerimizde ve bakanlığımızda çalışan birçok uygulamanın kesintisiz hizmet verebilmesi için Bakanlık Veri Merkezinde, Şehir Hastanelerimiz için kurulan veri merkezlerinde ve özel hastanelerimizde en son Microsoft teknolojilerini kullanmaya özen gösteriyoruz. Şehir Hastanelerimizde mevcuttaki kameraların kullanılması ile hastane içinde meydana gelebilecek birçok aksaklığı “insansız”, yapay zekâ ile tespit edilebilecek ve önlem alınabilecek senaryolar üzerinde çalışıyoruz.

Dr. Erdem Erkul
Microsoft Türkiye Kamu Sektörü ve Kamu Yatırımlarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.