“Pandemi Günlerinde Fotoğraf Sergisi” İstanbul Modern’de

İstanbul Modern, farklı kuşaklardan 43 sanatçının katıldığı fotoğraf sergisiyle, 1 Haziran – 15 Kasım 2020 tarihleri arasında İstanbul Modern’in çevrimiçi platformlarında izleyicilerle buluşuyor.

İstanbul Modern Fotoğraf Bölümü ve Danışma Kurulu yaptığı açıklamada: “Tüm dünya, hareket ve etkileşimin kısıtlama altında olduğu günlerden geçiyor. Kolay tarif edilemeyen, belirsiz ve tekinsiz bir zamanın içinde varoluşu anlamaya ve anlamlandırmaya çalışıyoruz. Bu dönem bazılarımız için yeni keşiflere vesile olurken bazılarımız için de geçmiş pratiklerini gözden geçirme ve onlara yeni anlamlar kazandırma süreci olabilir.

Dört duvarın sınırlarına hapsolduğumuz günlerde, “fotoğrafa dair neler yapabiliriz” sorusu üzerine beraber düşünebilmek amacıyla fotoğraf alanının aktörlerini bir araya getiren bir girişim başlattık.

Bu girişimle sanatçıları, pandemi günlerinde gerçekleştirdiği yeni çalışmalarını paylaşmaya davet ettik. Farklı kuşaklardan 43 sanatçının katıldığı bu projeyi, İstanbul Modern’in çevrimiçi platformlarında izleyicilere sunuyoruz.

Bu vesile ile fotoğrafik imgenin “şimdiye” tanıklığının ötesinde gelecekle olan güçlü ve sarsılmaz bağını hatırlatmak istiyoruz. Hissettiklerimiz ile gördüklerimiz karşısında keşfedeceğimiz yeni anlamların gelecek kuşaklar için önemli ve anlamlı bir kültürel miras olacağına inanıyoruz.”

Ali Kabaş, 1957 Kilitli, Mart 2020 Dijital fotoğraf

Ali Kabaş: “İstanbul’da izolasyon” konulu fotoğraf serimden bir çalışma. Pandeminin neden olduğu izolasyonu gelecek nesiller için belgelemek amacıyla fotoğrafladığım yerlerden bir tanesi Galata Köprüsü ve çevresi oldu. Muhtemelen sadece bir dileğe hizmet eden paslı kilidin tecrit günlerinde ruh halimizi yansıttığını hissettim. Issız durumdaki Haliç, köprü ve Galata Kulesi fonu oluşturdu.”

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.