artwork

Pandemi döneminde “açıkhava”

2 sene önce

0

Tüm dünyayı bir anda etkisi altına alan COVID-19 salgını hiçbirimizin öngöremediği şekilde yaşantımızı ve alışkanlıklarımızı yeniden gözden geçirmemize yol açtı. Sosyal yaşamımızdaki zorlukların yanında; ekonomi, üretim ve ticaret alanlarında da hiçbir şey artık eskisi gibi değil. Daha uzun bir süre de alışılan ortama dönülmesinde epey zorluk yaşanacak gibi görünüyor.

Tüm dünyanın yanı sıra doğal olarak ülkemizde de ticaret hayatı salgından olumsuz etkilendi. Tüketim alışkanlıkları, kentsel hareketlilik, kurum içi ve kurumlar arası iletişim dinamikleri köklü değişikler göstermeye başladı. Ticaret hayatı gibi Açıkhava Reklamcılığı sektörü de dünyayı sarsan bu pandemi dönemi olumsuzluklarından alabildiğine etkilendi.

Salgının ilk günlerinde diğer sektörler gibi açıkhava mecrasında içine düşülen belirsizliklerin üstesinden nasıl gelineceğini bulabilmek için öncelikle sektörün önde gelen firmaları arasında fikir alışverişinde bulunuldu. Gelir yaratmadaki zorluklar nedeniyle kira ve vergi ödemelerinde kolaylıklar sağlanması için bakanlıklar ve belediyelerle görüşmeler yapıldı. Bu dönemde, özellikle açıkhava firmalarının etkilendiği sektöre has çok önemli bir sorun daha vardı; belediyeler ile olan iletişim ve ilişkiler.

Açıkhavada reklamların sergilendiği ürünlerin büyük bir bölümü belediyelerin sahip olduğu ve sektör firmaları tarafından oldukça yüksek bedeller ile kiralanan alanlarda konumlanmakta. Açıkhavanın reklam geliri üretmekte zorlandığı bu dönemde açıkhava şirketleri belediyelere taahhüt edilen kira bedellerini ödemek zorunda kaldı. Tüm girişimlere ve devletin kira indirimi vb. hakkı tanımasına rağmen, açıkhava şirketleri az sayıda belediyede bu indirim hakkından yararlanabildi. Günlük bilgi alışverişi ve iletişim içinde olunan belediyelerde uygulanan kamu personelinin çalışma kısıtlamaları da operasyon konularında bir başka sorun oluşturdu. Yetkili kişilere ulaşmadaki zorluklar günlük iş akışını yavaşlattı.

 

Önder Dalkıran

Arvak Yönetim Kurulu Başkanı

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 115. sayısında yayımlanmıştır.