Orkid’den Dünya Kadınlar Günü’ne özel #KızGibi filmi

Kadın bakım ürünlerinde P&G markası Orkid, Dünya Kadınlar Günü’ne özel #KızGibi – Birlikte Daha Güçlü” filmini yayınladı.  Kadınların başarılarını kutladığı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Orkid, dünya genelindeki milyonlarca genç kızı gururla ve “kız gibi” başardıkları şeyleri sergilemeye davet ediyor.

Temmuz 2014’te başlayan Orkid’in #KızGibi kampanyası, sözcüklerin gücüne ve kimi zaman küçümsemek için kullanılan “kız gibi” ifadesinin genç kızların özgüveni üzerindeki etkisine ışık tuttu.  #KızGibi ‘nin sosyal bir deney olan viral videosu 150 ülkede 85 milyondan fazla kez izlendi ve dünyada 1,5 milyondan fazla kişi tarafından paylaşıldı.

“Bu yılki Dünya Kadınlar Günü temamız ‘Başarabiliriz’ ve genç kızlar da #KızGibi’nin anlamını yeniden yazarak tam da bunu yapıyorlar” diyen Orkid Global Başkan Yardımcısı Fama Francisco, sözlerini şöyle sürdürdü: “#KızGibi filmi pek çok kişiye ilham veren bir hareket başlattı.  Bu yolculuğa katılarak #KızGibi ifadesinin anlamını olumsuz bir anlamdan, olumlu bir anlama dönüştürmeye destek olan herkese teşekkür ederiz.”

#KızGibi kampanyası, yaralayıcı ifadelerin bir genç kızın özgüveni üzerinde yol açabileceği ciddi etkileri ortaya koymakla kalmadı, aynı zamanda bir ilham kaynağı olarak kamuoyunun algısını değiştirmeye başladı.  Orkid’in bu kampanyasından önce yapılan araştırmalarda, 16-24 yaş arası kızların sadece %19’unun “kız gibi”* ifadesini olumlu yorumladığı tespit edilmişti.  #KızGibi filmini izleyen 16-24 yaş arası kızların %76’sı artık “kız gibi” ifadesini küçümseyici olarak algılamayacaklarını söylerken,10 kadından 8’i (%81) bu film ile insanlardaki “kadınların fiziksel kabiliyetleri” algısını değiştirme imkanı bulunduğunu dile getirdi (Orkid Özgüven ve Ergenlik 2. Dalga Araştırması, ABD).

Orkid’in araştırması, kampanyanın erkeklerin davranışlarını da etkilediğini gösterdi. Üç erkekten ikisi,  #KızGibi filmini izledikten sonra “kız gibi” ifadesini küçümseyici anlamda kullanmayı bir daha düşüneceklerini belirtti. Otuz yılı aşkın süredir ergenlik eğitimleriyle yılda 20 milyon genç kıza ulaşarak güç veren Orkid, tüketiciler tarafından oluşturulmuş bu yeni filmde #KızGibi ifadesinin her kızın gücünü, yeteneğini ve kişiliğini temsil ettiğini yansıtarak herkesi genç kızların özgüvenlerini desteklemeye devam ediyor.

Orkid Özgüven ve Ergenlik 2. Dalga Araştırması’ndan önemli bulgular

  • #KızGibi filmini izleyenlerin çoğunluğu (16-24 yaş arası kızların %76’sı ve erkeklerin %59’u) filmin” kız gibi” ifadesine ilişkin algılarını değiştirdiğini belirtti.
  • #KızGibi filmini bilen kadınların çoğunluğu (%67’si) bu ifadeye ilişkin algının değiştirilmesi gerektiğine katılırken, aynı görüşe filmi bilmeyen kadınların yarısından azı (%49) katılmaktaydı.
  • #KızGibi filmini bilen kadınların %60’tan fazlası, herkesin “kız gibi” sözünü olumlu kullanması halinde genç kızların özgüvenlerinin artacağını dile getirdi.  Bu oran filmi bilmeyen kadınlarda sadece %50 olarak gerçekleşti.

*1. Dalga Araştırma bulgularından

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.