“Orada kimse var mı?” uygulaması 9 bin kişiye ulaştı

AveaLabs’te geliştirilen, deprem sonrası kullanıcısının hayatını kurtarmaya odaklı “Orada kimse var mı?” mobil uygulamasını indiren kişi sayısı, 4 ayda 9 bine ulaştı.

Sosyal medya entegrasyonu sağlanan uygulama ile kullanıcıların deprem durumunda iyi olduklarına dair gönderdikleri mesajlar eş zamanlı olarak Facebook ve Twitter hesapları üzerinden de görülebiliyor. Avea Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Coşkun Şahin konuya ilişkin olarak “17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin üzerinden tam 14 yıl geçti ancak acısı hala taze. Yine aynı şekilde geçtiğimiz yıl Van’da yaşadığımız deprem de yüreğimizde büyük yaralar açtı… Böylesi acıların bir daha hiç yaşanmaması dileğiyle yaptığımız bu uygulamayı tüm Türkiye’ye hediye ediyoruz” şeklinde konuştu.

Operatör bağımsız bir mobil uygulama olan “Orada Kimse Var Mı?”, sadece Türkiye’de değil dünyanın herhangi bir yerinden de kolaylıkla telefona indirilip kullanılabiliyor. Uygulama, AveaLabste çalışan ve 1992 Erzincan depremini yaşayan genç mühendis Burak Aykut Sungur tarafından gerçekleştirildi.

Uygulama nasıl çalışıyor?

Eğer kullanıcıya zarar verebilecek bir deprem meydana gelmiş ise uygulama kullanıcıya, güvende olup olmadığına dair onay isteyen bir SMS gönderiyor. Uygulama; kullanıcıdan onay alamadığı takdirde, kişinin enkaz altında olduğu sonucuna vararak, alarm durumuna geçiyor. Çıkardığı sesler ve –varsa– yakıp söndürdüğü telefon flaşı ile kurtarma ekiplerine yardımcı olan uygulama; kullanıcının daha önceden tanımladığı acil durumda haber verilecek kişiye de, o an bulunulan koordinatları SMS yolu ile bildiriyor.

Kullanıcı yakın zamanda olmuş depremleri harita üzerinde, konum, saat ve büyüklük gibi detayları, kolaylıkla görebiliyor. Uygulama, oluşan depremler hakkında kullanıcıyı bilgilendirmek için bildirim mesajları gönderirken, kullanıcı bilgi almak istediği depremleri konum ve büyüklük parametrelerine bağlı olarak da filtreleyebiliyor.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.