Oracle, Lift Content Factory iş modelini “Global Success Story” olarak duyurdu

Lift Content Factory, kişiye ve “persona”lara özel içerik sunmak ve veri odaklı içgörüler geliştirerek içerik üretmek için seçtiği iş modeli ile Oracle’ın duyurduğu “global success story” olarak öne çıktı.

Türkiye’nin en aktif reklamcılık ve pazarlama içeriği evlerinden biri olan Lift Content Factory kişi ve personalar bazında içerik üretmek için geçtiğimiz aylarda Oracle Marketing Cloud ve Oracle Social Cloud’u seçerek içerik üretmeye farklı bir modelle devam etme kararı almıştı. Bu doğrultuda da Haymarket Media Group’un bölgedeki temsilcisi olarak önde gelen pazarlama dergilerinden Campaign Türkiye’nin, dünyanın en çok satan teknolojik araçlar dergisi Stuff’ın, dünyadaki en deneyimli otomobil dergisi Autocar’ın ve dünyadaki en saygın futbol dergisi FourFourTwo’nun ve gençler tarafından gençler için hazırlanan JR dergisinin yayıncısı olarak Oracle Marketing Cloud ve Oracle Social Cloud’u seçti.

Böylece okurlarına en iyi hedeflenmiş içerikleri sunmanın yöntemi olarak personalara odaklanmaya karar verdi. Bu yeni yaratıcı stratejide de kendisine yardımcı olması için bir bulut çözümü seçti ve Lift Content Factory, Oracle çözümlerinden yedi ürünü de (Marketin Cloud for Midsize, Social Cloud, Social Relationship Management Cloud Service, Social Cloud, Content Marketing Cloud Service, Social Engagement and Monitoring Cloud Service, Marketing Cloud) kullanarak bir ilke imza attığını duyurdu.

 

Lift Content Factory içerik odaklı büyüme için Oracle Cloud’u tercih etti
Lift Content Factory içerik odaklı büyüme için Oracle Cloud’u tercih etti

 

Bu konudaki zorluklar nelerdi?

 • Farklı kategorilerdeki beş dergide yayınlanan makalelerin ve reklam içeriklerinin okuyucularla uyuşup uyuşmadığının ve reklamverenlerle sponsorlar için satışa dönüşüp dönüşmediğinin takibini yapmak.
 • Hedeflenen basılı ve çevrimiçi okur kitlelerine en uygun kişiselleştirilmiş içerikler sunarak reklamveren marka bilinirliğini ve dergi okur sayısını artırmak.
 • Müşteri yolculuklarını belirleyip personalar yaratmak için sosyo-ekonomik profillemenin ötesine geçmek ve doğru insanlara en uygun içeriklerle ulaşmak.
 • Daha fazla içgörüye sahip olmak, daha iyi içerikler yaratmak, daha iyi müşteri hizmeti sağlamak ve büyümeyi hızlandırmak için veri güdümlü pazarlama kullanarak basılı ve çevrimiçi dergi okur kitlesini genişletmek.
 • İçeriklerin etkisini ölçmek, sürekli iyileştirme için içgörüler ve ölçümler sağlamak için anahtar performans indikatörlerinin kullanılması.
 • İş ortaklarının, gelişen iletişim ve pazarlama çabaları ışığında başarılı içerik pazarlama proje ve stratejilerini gerçekleştirmelerine yardımcı olmak.

Nasıl sonuçlandı?

 • Yazılı makaleler, videolar, quizler ve uzun makaleler ile dergi okuyucularına kişiselleştirilmiş deneyimler sunmak için Oracle Marketing Cloud devreye alınarak daha iyi içerikler üretildi ve daha iyi içgörüler geliştirildi, böylece marka bilinirliği yükseldi, okur taraftarlığı arttı, gelir arttı ve okurla ilişkili olan içeriklerde devamlılık sağlandı.
 • Marka promosyonu ve dergi satışları için mümkün olan en iyi içerik karışımını oluşturmak için okuyucu personalarının tanımlanması ve doğrulanması önceliklendirildi; Oracle Content Marketing Cloud Service kullanılarak müşteri yolculukları sosyal medya davranışları aracılığıyla araştırıldı, böylece alıcı profilleri derinlemesine anlaşılarak potansiyel müşterilerin dergi abonesine dönüşmeleri sağlandı.
 • Web siteleri, bloglar, video kanalları, tweetler, haber bültenleri ve kampanyalar için üretilen içeriklerin etkinliğini ölçmek için anahtar performans indikatörleri yaratmak için Oracle Marketing Cloud analizleri kullanıldı, böylece Content Factory müşterilerinin yatırımlarından aldıkları geri dönüşünün daha yapılandırılmış, güvenilir ve sürdürülebilir olması sağlandı.
 • Daha ilgili ve merak uyandıran içeriklerin müşteri personalarıyla daha iyi uyuşmasını sağlamak için veri güdümlü Oracle Content Marketing Cloud Service kullanılarak okur sayısı ve okur etkileşimi artırıldı; mesajların otomotiv, kreatif, spor, gençlik ve dijital oyuncaklar meraklılarına daha etkin bir şekilde iletilmesi sağlandı.
 • Doğru hedef kitleye müşteri yolculuklarının doğru bir zamanında ulaşabilmek için pazarlamacılara sınıfının en iyisi potansiyel müşteri ve kampanya yönetimi araçlarını içeren Oracle Social Cloud sunuldu, böylece gerçek zamanlı raporlama ve içgörüler sağlandı.
 • Persona bazlı içerikleri müşterilerin dijital beden dilleriyle uyuşturarak marka bilinirliğini artırmak, yayıncılık gelirini artırarak gelir performansını yönetmek ve farklı kanallar üzerinden kampanyalar yürütmek için Oracle Social Cloud ve Oracle Marketing Cloud’un eşsiz kombinasyonundan faydalanıldı.
 • Müşterilerin bir içeriğin farklı personalar üzerindeki etkisini ölçmelerini ve hedef kitle ilgisini gerçek zamanlı geri bildirimler sayesinde iyileştirmek amacıyla iletişimi rötuşlamalarını sağlayacak raporları daha yapılandırılmış, güvenilir ve içgörü dolu biçimde sunmak için Oracle Marketing Cloud’un dahili metriklerinden faydalanarak anahtar performans indikatörleri devreye alındı.
 • Oracle Market Cloud’u kullanarak, içerikleri tüketen farklı personaları Lift Content Factory dergilerinin içerdiği marka mesajları ile eşleştirmek için gelişmeye devam eden bir içerik havuzu yaratarak rekabet üstünlüğü sağlandı ve içerik öncelikli bir kültür geliştirildi.
 • Persona yaratımı, kaliteli içeriğin işbirlikleri ile geliştirilmesi, anahtar performans indikatörü takibi ile özellikle müşteri harcamalarının düştüğü zamanlarda faydalı işbirlikleri yaratmak için bir sistem oluşturuldu.
 • Oracle Social Cloud’u editoryal ekipler ve pazarlamacılar için devreye alarak müşteri beğenilerini ve antipatilerini sosyal sohbetler üzerinden kavrayarak ve gerçek zamanlı bağlamsal müşteri geri bildirimine dayanan daha iyi pazarlama kampanyaları, ürünleri ve hizmetler oluşturma yeteneği geliştirildi.
 • Oracle Social Marketing Cloud Service kullanılarak persona ve içerik güdümlü strateji; fanlar ve takipçilerle etkileşime geçmek, pazarlama mesajlarını ve kampanyalarını ölçümlemek ve iyileştirmek ve sosyal stratejileri diğer pazarlama kanallarıyla aynı hizaya getirmek için entegre edildi.

Lift Content Factory Genel Müdürü Ertuğ Özdemir, içeriğe nasıl yaklaştıklarını şu sözlerle belirtti: “Persona yaratma, doğru içeriği üretme ve depolama, sosyal iletişimleri gözlemleme, kampanyaları yürütme ve ölçümleme ve iletişimimizin erişimini ve bağlamsal uygunluğunu mümkün olan en iyi hale getirme gibi ihtiyaçlarımızı karşılayabilen veri güdümlü yeteneklerinden faydalanmak için Oracle Marketing Cloud ve Oracle Social Cloud’u tercih ettik.”

Lift Content Factory Kurucusu Ömer Erdem ise “Oracle Marketing Cloud ve Oracle Social Cloud organizasyonumuzun çekirdek bir parçası oldu, personalar oluşturmamıza izin veren yeni bir sistem sayesinde içerik yaratma sürecine olan bakışımızı değiştirdi, uygun içeriği müşteriye en fazla değer sağlayacak şekilde geliştirmemizi sağladı ve müşteri yolculuğunun her aşamasında yarattığımız etkiyi ölçümlememize fırsat verdi” diyerek içeriğin nasıl değer sağlayabileceğinin altını çizdi.

Haberin detayı için buradaki linki ziyaret edebilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.