artwork

Online reklamcılık televizyonu öldürüyor

9 sene önce

0

Geçtiğimiz günlerde Disney’in bilançosunu açıklayan CEO Robert Iger, televizyon reklamlarının artık eskisi kadar ilgi görmediğini söyledi. ABC ve ESPN gibi kanalların sahibi olan Disney bundan ötürü gelecek için reklamlara daha az bel bağlamayı düşünüyor.

Iger dijital reklamcılığın geleneksel mecralardan özellikle televizyondan çok daha hızlı büyüdüğünü The Wall Street Journal’a verdiği bir demeçte dile getirmişti. Büyümenin alan değiştirmesi yüzünden daha önce televizyon için harcanan reklam bütçelerinin de mecra değiştirdiğini söyleyen Iger açıklamasında televizyon reklamcılığının artık bitme noktasına geldiğini ya da gerilemeye başladığını söylerken reklamcılığın dijital reklamcılık gibi başka şekillerinin büyümeye devam ettiğini söyledi. Örnek vermek gerekirse dijital video reklamcılığının 2016 yılına kadar %19.5 oranında büyümesi ön görülüyor.

Bob Iger

Iger reklam gelirlerinin Disney’in toplam gelirlerinin % 20’sinden azını oluşturduğunu ve bunun Disney’in reklam alanına daha az vakit ayırma kararı almasını sağlayan bir başka etken olduğunu söyledi.

Reklamcılık alanında gerilemeyi gören sadece Disney değil. The Wall Street Journal da endüstrinin televizyon reklamcılığı alanında gerilemeye başladığını söylerken Viacom’un %1’lik büyümesi ve Time Warner’ın %1’lik global gelir artışını örnek olarak gösteriyor.

 

Kaynak: Business Insider