Online ödemelerde ağırlık artacak

Pandemi ve özellikle karantina dönemi, dijital dönüşümü hızlandırırken online ticaret hacminin şu ana kadar görülen en yüksek seviyelere ulaşmasını sağladı. E-ticaret üzerinden ilk kez işlem yapan 7 milyon adet yeni kartın olduğunu BKM raporlarından biliyoruz. Bu hem sektörü hem bizi pozitif yönde etkiledi. Bu süreçte hem müşterilerimiz hem de onların müşterilerinden gelen farklı taleplerle karşılaştık ve bu durumla birlikte ürünlerimizi, teknolojimizi geliştirdik. Son iki yılda %100’ün üzerinde büyüme elde ettik. 

Ödeme ve elektronik para sektörü tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de pandemi sürecinden olumlu etkilendi. Bu dönemde fiziki mağazalarını kapatmak zorunda kalan birçok işletme, online mağazalar üzerinden ürünlerini tüketiciye ulaştırmak için harekete geçti. Online mağazası olmayan işletmeler de hızlı bir şekilde online mağaza açmaya ve sipariş alarak ürünleri müşterilerine göndermeye başladılar. Bütün bu gelişmeler hem yeni e-ticaret sitesi sayısını hem de online üzerinden gerçekleşen satış hacmini ciddi oranda etkiledi.

Pandemide temassız ödeme tercihleri bir hayli arttı. İnsanlar paraya dokunmak hatta kredi kartıyla dahi temas etmek istemedi. Bu dönemde e-ticarete artan ilgi ve buna bağlı olarak e-ticaret girişimleri ile ayrıca sosyal medya, WhatsApp gibi kanalların online satış kanalı olarak kullanımı da arttı. Finansal teknolojiler açısından PayTR’a bakacak olursak, pandemi döneminde Sanal POS kullanım oranının artmasını yanı sıra e-posta veya SMS üzerinden paylaşılan ödeme linki üzerinden tek tıkla saniyeler içinde ödeme almaya imkan sağlayan Linkle Ödeme yöntemi de oldukça ilgi gördü. 

Elektronik ortamda ödeme yapmak müşterilerin hayatlarını kolaylaştırıyor. PayTR olarak saklı kartlarla tek tıkla ödeme, abonelik yöntemi Link ile Ödeme ve PayTR’ın alternatif ödeme çözümleriyle işletmelere sunmuş olduğumuz ödeme hizmetini çeşitlendiriyor, aynı zamanda sahtecilik önleme yazılımlarımızla sahtecilik işlemlerini de engelliyoruz.  Hizmetlerimiz tüketiciler için ödeme kolaylığı sağlarken işletmeler de satış dönüşüm oranlarını ve müşteri sadakatini artırıyorlar.  

PayTR olarak üye iş yerlerine sunduğumuz Sanal POS, Linkle Ödeme, Pazaryeri Çözümü, PayTR NeoPOS, Tosla ile Ödeme, Havale/EFT, Mobil POS ödeme çözümlerinin yanı sıra Güvenli Kart Saklama, Tekrarlayan Ödeme (Abonelik Yöntemi), Dövizle Satış, Alternatif Ödeme Çözümleri ile de e-ticaret sitelerinin müşterilerine daha fazla ödeme seçeneği sunmalarını sağlıyoruz. 

Kart saklama çözümümüzle PayTR üye işyerleri, müşterilerine ödeme sayfasında her seferinde kart bilgilerini girmelerine gerek kalmadan saklı kartlarıyla tek tıkla saniyeler içinde PayTR güvencesiyle alışverişlerini tamamlama imkanı sunuyorlar. Ayrıca kredi kartıyla tek çekim ve taksitli ödeme seçeneklerinin yanı sıra banka kartları, ön ödemeli kartlar ve AmEx, Visa on File, BKM Exspress, Troy, Tosla ve Union Pay gibi PayTR’ın alternatif ödeme seçeneklerini de müşterileriyle buluşturabiliyorlar.

PCI DSS uyumlu altyapı, SSL sertifikalı ödeme sayfaları, inhouse sahtecilik (fraud) önleme sistemi ve 3DS secure güvenlik çözümlerimiz arasında yer alırken, üye iş yerlerimizin müşterilerine üstün ödeme deneyimi yaşatarak işlerini büyütmelerini sağlamak adına 7/24 operasyonel ve teknik destek, özel müşteri temsilcisi, başarılı işlem oranlarını artırmaya yönelik destek servisleri gibi birçok katma değerli hizmet de sunuyoruz. 

Çok yakın zamanda mobil ödeme, e-para ve cüzdan çözümleri, QR ile Ödeme ve Fiziki POS hizmetlerimizi de hayata geçireceğiz. Tüm ödeme yöntemlerini PayTR çatısı altında toplayarak, üye işyerlerimizin ödeme süreçlerini tek noktadan yöneterek, zamandan ve maliyetlerinden tasarruf etmelerini sağlayacak altyapıyı oluşturmaya hazırlanıyoruz.

Bu yıl üye iş yerlerimizin kullanımına sunduğumuz, hayatlarını kolaylaştıran ürünümüz PayTR NeoPOS. PayTR üye iş yerleri, Google Play’den indirebilecekleri PayTR Mağaza uygulamasında bulunan mobil ödeme alma özelliği sayesinde, NFC özellikli Android işletim sistemine sahip akıllı telefon ya da tabletlerini bir POS cihazı gibi kullanabiliyor. Böylece, kullanıcıların temassız kartlar ya da cihazlarla yapmak istedikleri ödemeleri kabul edebiliyorlar. Mastercard iş birliğiyle hayata geçirdiğimiz bu projede Soft POS teknolojisiyle Android telefonları POS cihazına dönüştüren ilk ödeme kuruluşu da PayTR oldu.  

Elektronik ödeme çözümleri dijitalleşmeyle birlikte gelişmeye ve çeşitlenmeye devam edecek. Özellikle teknolojiyle doğan Z Kuşağı elektronik ödemenin geleceğini değiştirecek, o kuşak ekonomiye katıldıkça online ödemelerdeki ağırlık artacak.

Tarık Tombul  

PayTR Genel Müdürü

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 124. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.