Online festivallerle tüm Türkiye’ye ulaşacağız

İKSV’nin etkinlikleri ilk kez artık dijitalden yani tüm Türkiye’den, hatta dünyanın her yerinden ulaşılabilir olacak.
Yaklaşık 5 ayı geçkin süredir pandeminin hayatımızı değiştirmesine şahit oluyoruz. Hepimiz kişisel hayatlarımızdaki değişiklikleri yaşarken, yaptığımız işleri de hızlıca mevcut duruma adapte edebilmenin yollarını arıyoruz. Kültür sanat pandemiden en fazla etkilenen alanlardan biri. Hatta belki de en fazla zorluk yaşayan alanlardan biri diyebiliriz. Fiziki etkinlikler bu ortamda var olabilmek için tüm yaratıcı imkanları deniyor, kontrol ve gerekli önemler dahilinde bu etkinlikler gerçekleşebiliyor. Biz de İKSV olarak pandeminin basından itibaren online içeriğimizi İKSV Evde başlığında tüm izleyicilerimize açtık. Hemen akabinde ertelenen İstanbul Film Festivali, İstanbul Müzik Festivali ve İstanbul Caz Festivali için çalışmaya başladık. Tüm bu festivallerimizi gerçekleştirebilmek için olağan üstü bir çaba ve hızda çalışmalara devam ettik. Bu esnada hali hazırda gerçekleşmesi planlanan İstanbul Tiyatro Festivali ve İstanbul Tasarım Bienali’nin yeni normal düzende gerçekleşebilmesi için çalışmalara başladık. İlk adımımızı İstanbul Film Festivali’nin online gösterimleri ile Mayıs ayında başlattık. Akabinde Temmuz ayında SSM’de açık havadaki Ulusal Yarışma ile sahaya inebildik. Temmuz ayındaki bu ilk saha deneyimi çok başarılı ve kontrollü geçti. Bunun akabinde 19 Ağustos’ta İstanbul Müzik Festivalimizin Harbiye Açık Hava Tiyatrosu’ndaki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO) konserini gerçekleştirdik. Bu iki harika deneyim ve izleyicilerimizden aldığımız olumlu dönüşler bizi çok mutlu ediyor. Çok uzun zaman aradan sonra canlı bir etkinlik izlemek, başkalarıyla bu deneyimi paylaşabilmek çok değerli. Bu harika festival deneyimlerini mümkün olduğunca fazla kişiye ulaştırabilmek için bundan sonra harika bir imkanımız var. “online.iksv.org”

Festivallerimiz artık hem açık havada hem online’da, hem de sahada gerçekleşiyor.
Eylül ayı itibariyle bu seneki tüm festivallerimiz arka arkaya gerçekleşiyor. İstanbul Caz Festivali ile başlayacak maraton 1 Aralık’ta son bulacak İstanbul Tiyatro Festivali’ne kadar devam edecek. Caz Festivalimizi hem açık havada hem de online’da gerçekleştiriyoruz. Müzik Festivalimiz ise birbirinden farklı tarihi mekanlarda çekilmiş yüksek kaliteli kayıtlar ile online platformumuzdan izlenebilecek. İstanbul Film Festivali ile alakalı da çok yakın zamanda duyurularımız olacak. Umudumuz tabii ki tüm önlemler alınarak festivalimizin bir kısmını da fiziki olarak sinema salonlarında gerçekleştirebilmek. Gelişmeleri takip ediyoruz ve eğer mümkün olabilirse festivalimizi fiziki mekanda da gerçekleştirmeyi diliyoruz. Bunun yanında tabii ki online olarak da İstanbul Film Festivali devam edecek. Ardından İstanbul Tasarım Bienali ve İstanbul Tiyatro Festivali ile yola devam edeceğiz. İstanbul Tasarım Bienali’nde de hem fiziki sergi mekanlarını hem de çoğunlukla kamusal alanları kullanacağız. Ayrıntılı tüm bilgileri hem websitemizden, hem İKSV App’inden, hem sosyal medya hesaplarımızdan hem de bundan sonra hayatımızda sıkça yer alacak online.iksv.org adresinden edinebilirsiniz.

İKSV seçkileri, yalnızca İKSV’ye özel çekimlerle online olarak ilk defa tüm Türkiye’de olacak. Pandeminin birçok negatif etkisi olsa da, bizler için dijitalleşmeyi inanılmaz hızlandırdığı bir gerçek. Bu da aslında daha önce zaman, mekan, imkan kısıtından dolayı etkinliklerimize katılamayan değerli izleyicilerimize ulaşmak için bizlere imkan sağladı. İKSV olarak tüm içeriğimizi online olarak tüm Türkiye’ye açarak, aslında erişimi çok daha kolay bir hale getirmiş olduk. Online içerikler belirli süreler dahlinde istenilen cihazdan, istenilen yerden ulaşılabilecek. Üstelik bu içerikler yalnızca İKSV’ye özel olacak yani festival dahilinde online izlediğiniz içerikler, daha sonra başka bir platformda karsınıza çıkmayacak. Seçki ve çekim mekanlarıyla ayrıca çekim kalitesiyle seyircilerimize festival deneyimini online olarak yaşatacağız. Tüm Türkiye’den hatta dünyadan ulaşılabilir olan İKSV festivalleri ile daha önce İKSV etkinliklerine mekan ve zaman sebepleriyle katılamayan izleyiciler, bu sene festivallerimize katılabilecekler. Online gösterimlere dair tüm bilgiler en güncel şekilde online.iksv.org’da yer alacak.

Festivaller açık havada ve fiziki mekanlarda da devam edecek.
Elbette sağlık birinci önceliğimiz, tüm gerekli önlemleri dikkatle takip ederek sınırlı sayıda izleyici ile fiziksel mekanlarda da etkinliklerimiz devam ediyor. 2 Eylül’de başlayacak İstanbul Caz Festivali toplam 3’ü ücretsiz etkinliğimiz olan Parklarda Caz etkinliği olmak üzere toplamda 11 konser gerçekleştirecek. Aynı zamanda bu konserlerin hepsi kayıt edilerek online’dan da izleyicimize sunulacak. Ekim ayında da umarız ki sınırlı sayıda mekanda ve izleyici ile İstanbul Film Festivali’ni de salonlarda gerçekleştireceğiz. İstanbul Tasarım Bienali’nde de hem kamusal mekanlar, hem fiziki mekanlar hem de dijitali kullanarak hibrit bir bienal gerçekleştireceğiz. 2021 içinde de festivallerimizi hem dijital hem de umuyoruz ki hep beraber gerçek mekanda deneyimleyebileceğiz.

Eylül ayından Aralık ayına kadar sürecek kültür sanat dolu maratona tüm Türkiye’yi bekliyoruz.
Pandemi sebebiyle evlerimize kapandığımız dönemde bilindik online platformlardaki tüm içerikleri deyim yerindeyse tükettik. Şimdi İKSV’nin özenle hazırladığı ve seçtiği yepyeni bir seçki var önümüzde. Kültür sanata özlem duyduğumuz, festival coşkusunu özlediğimiz bugünlerde İKSV’nin online festivallerinde tüm Türkiye ile buluşmayı heyecanla bekliyoruz.

Hedef kitlemiz genişledi.
Dijitalleşmenin pozitif bir getirisi olarak tüm Türkiye’den ulaşılabilir olmamızla, bundan sonrasında İstanbul ile sınırlı olan etkinliklerimiz tüm Türkiye’ye yayılacak. Bu da aslında daha önce dokunmadığımız izleyicilere dokunabilme imkanı demek. Çok heyecan verici yepyeni bir alan. Bu konuda hazırlıklarımızı gece gündüz çalışarak, büyük gayretlerle tamamladık ve online platformumuzu (online.iksv.org) hazır ettik. İKSV etkinliklerinin online’da gerçekleştiğini duyurmak adına Rafineri ile bir iletişim kampanyası hazırlıyoruz. Çok yakında kampanyamızla beraber online etkinliklerimizin haberini tüm mecralardan duyuracağız. Tüm Türkiye’den sanatseverleri etkinliklerimize katılmaya davet ediyoruz.

Meriç Yirmili
İstanbul Kültür Sanat Vakfı Pazarlama Yöneticisi

 

Bu yazı, ilk olarak Campaign Türkiye’nin 103. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.