Online Davranışsal Reklamcılık

İnternet, nüfusun %45’ine ulaşır hale geldi. Reklam yatırımlarından aldığı payın 2013 sonunda %20’lere ulaşması bekleniyor. Gelişmeyi tetikleyen unsurlardan biri, kullanıcının dijital davranışlarından yola çıkarak ilgi alanına yönelik içeriğin gösterilebilmesi.

İçerik, kullanıcının bilgisayarına yüklenen cookie’ler aracılığıyla toplanan verilerin analiz edilmesiyle üretiliyor. Bu süreç ilgili tüm kuruluşlara sorumluluklar yüklüyor. Verinin toplanması ve kullanımında kullanıcının açık onayını almak, veriyi güvenli bir ortamda saklamak, çocukları hariç tutmak olarak özetlenebilecek ODR projesi bu sorumluluğa cevaben ABD ve AB’de geliştirilmiş bir özdenetim projesi.  IAB Türkiye de bu projenin katılımcıları arasında yer alacak. Projenin ilk aşamasında RÖK ile yayıncı, adserver, reklamveren ve ajanslara yönelik bilgilendirme süreci tamamlandı ve 17 kuruluştan katılım niyet bildirimi alındı. Öte yandan konuyla ilgili kamu kuruluşları da ziyaret edildi ve bilgi aktarıldı. European Digital Advertising Association’la yapılacak nihai görüşmenin ardından ODR-TR projesinin uygulama aşamasına geçilecek.

Uygulama şeffaflık, kullanıcıya tercih hakkı, hassas segmentasyon, bilinçlendirme, uyum, denetim ve yaptırım başlıkları altında toplanacak bir dizi konuyu kapsayacak. Katılımcı kuruluşlar bu konuları içeren çerçeve anlaşmayı imzaladıktan sonra, altyapılarını anlaşmada yer alan kurallara uyacak şekilde revize edecek. Öte yandan ilgi alanına yönelik reklam görmek istemeyen kullanıcıların bu isteklerini aktive edebileceği “youronlinechoices.eu” sitesi Türkiye’ye adapte edilecek. Sistemin hayata geçmesiyle birlikte RÖK olası şikayetleri değerlendirmek üzere devreye girecek.

Sektörle birlikte yaşayacak ve teknolojiye paralel olarak gelişecek olan ODR-TR projesini, Türkiye’nin global oyuncuların arasında yer alması  açısından önemli buluyoruz. Bunun yanı sıra ODR’yi sektörün kendi denetimini gerçekleştirecek olgunluğa erişmesinin kanıtı olarak kabul ediyoruz. IAB üyesi olmayıp bu çalışmanın içinde yer almak isteyen dijital sektörün tüm paydaşlarını projeye katılmaya davet ediyoruz.

Neslihan Saş Mesutoğlu / IAB Yönetim Kurulu Üyesi

Bu yazı Campaign Türkiye’nin Haziran 2013 sayısında yayınlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.