Önemli olan mecra kullanımı

Basit bir arayüz, sade bir tasarım, aranan ürünü kolaylıkla bulabilme bizim için önemli. Gereksiz kalabalığa, göz yoran tasarıma gerek yok. Kullanıcılarımızın sipariş verirken aradıklarını hızlı bir şekilde bulabilmesine ve bu deneyimden memnun kalmalarına odaklanıyoruz.

Çevrimiçi sürelerimiz de her geçen gün uzuyor. Araştırmalara göre; üç yıl önceye göre kullanıcılar bu yıl yarım saat daha fazla çevrimiçi olmaya başladı. Bu konuyu nasıl değerlendiriyorsunuz? Bunun nedeni ne olabilir?

Gün geçtikçe daha çok hizmeti online olarak alıyoruz. Eskiden sadece internette gezinmek dediğimiz eylem şimdi çok farklı bir boyuta ulaştı. İlk zamanlarda kıyafeti, ayakkabıyı dokunmadan, denemeden almak insanlara çok yabancı gelse de şimdi çoğu kıyafet alışverişi online yapılıyor. Benzer şekilde market alışverişi de öyle. İnsanların sebze meyve alışverişini online yaptıklarında kendi seçtikleri kadar iyi gelmeyeceğini veya et siparişi verdiklerinde güvenilir olup olmayacağı konusunda endişeleri oluyordu. Biz bu konuda üzerimize düşeni yaptık ve online alışverişte de taze meyve sebzeyi, güvenilir eti kullanıcılarımıza ulaştırdık. Sadece hizmet olarak da değil, online mecralarda ciddi anlamda içerik üretiliyor. Videolar, yazılar, podcastler… Tüm bunlar da çevrimiçi sürelerinin artması anlamına geliyor.

Sizce mobil stratejiler nasıl oluşturulmalı?

Artık herkesin elinde bir akıllı telefon var. Farklı yaş gruplarından ve farklı kesimlerden pek çok kişi akıllı telefon kullanıyor ve birçok uygulama yüklüyor. Biz istegelsin’in mobil uygulamasını herkesin kullanabileceği bir şekilde tasarladık. Kullanıcı deneyimine önem verdik. Basit bir arayüz, sade bir tasarım, aranan ürünü kolaylıkla bulabilme bizim için önemli. Gereksiz kalabalığa, göz yoran tasarıma gerek yok. Kullanıcılarımızın sipariş verirken aradıklarını hızlı bir şekilde bulabilmesine ve bu deneyimden memnun kalmalarına odaklanıyoruz.

Covid dönemiyle beraber de kullanıcıların bu konuda ayrı bir eğilimi olduğunu söyleyebiliriz. Siz bu dönemi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Pandemi dönemi şüphesiz ki online mecraları hareketlendirdi. İnsanlar evden çıkmak istemeyince tüm ihtiyaçlar online olarak karşılanmaya başladı. Bu süreçte biz de önemli bir tecrübe elde ettik. Mobil uygulamalar, online hizmetler her ne kadar ağırlıklı olarak gençler tarafından kullanılsa da koronavirüsle beraber bu kitle büyüdü. 60 yaş üzeri insanlar online alışverişe mesafeliyken bu dönemde zorunluluktan da olsa deneyimlediler ve hiç de düşündükleri gibi olmadığını gördüler. Her ne kadar yakın bir zamanda gerçekleşecekmiş gibi görünmese de pandemi sürecinden sonra da alışverişlerini online olarak yapacaklarını düşünüyoruz.

Kuşaklara göre mobil kullanımını nasıl değerlendirirsiniz?

Teknolojiye doğan kişilerin mobil kullanımı çok yaygın. Yeni çıkan her uygulamadan haberdarlar, aktif olarak çoğunu kullanıyorlar. Yaş büyüdükçe bu takip azalıyor. Kendileri için faydalı olanları kullanan bir kesim görüyoruz. Çoğu yeni nesil uygulamayı da sadece isim olarak biliyorlar. Tabii ki istisnalar vardır. Ama unutmamak gerekir ki şu an cep telefonu kullananların pek çoğu çocukluklarının bir kısmında televizyon bile görmediler. Özellikle teknolojik yenilikleri anlayabilmek ve kullanabilmek için zaman gerekiyor. İlgisi olan bu konulara eğilirken ilgisi olmayan uzak durmayı tercih ediyor.

Kişisel verilerin korunması ile ilgili aksiyonlar aldınız mı? Bu konuya yaklaşımınız nasıl?

Data Loss Prevention (DLP) yazılımı ile kişisel veri olabilecek her türlü bilginin bilgisayar dışındaki bir yere aktarılmasını (mail, drive vs.) kayıt altına alıyoruz. Eğer herhangi bir veri çıkışı denendiği tespit edilirse kullanıcıya “KVKK Kurallarını ihlal ettiğiniz tespit edilmiştir.” şeklinde bir uyarı iletiyoruz. Bu tip girişimleri sadece kayıt altına almamızın sebebi ise iş ile ilgili olan verilerle kişisel verilerin karışabilme olasılığı olduğunu belirtebiliriz.

Kişisel verilerin korunması ile ilgili aldığımız diğer aksiyonlarımızdan söz etmek gerekirse; e-posta gateway ile olası oltalama yöntemlerinin kullanılarak şifrelerinin çalınmasının önüne geçiyoruz.

Kullanıcı bilgilerini mobil tarafta tutmuyor bu bilgilerin belirli algoritmalarla şifrelenip amazon altyapısında saklı tutulmasını sağlıyoruz. Ayrıca mobil tarafta sisteme giriş şifreyle değil kısa mesaj ile yapıldığı için şifre çalınması gibi bir durum da söz konusu olmuyor. Bununla birlikte kullanıcıların yaptığı işlemlerin güvenli bir bağlantı yoluyla server’a iletildiğini de vurgulamak isteriz.

Bu yeni dünyada dijitalin ve mobilin kullanımının artışı insanları temastan ve etkileşimden de uzaklaştırıyor mu yoksa aslında yeni bir sosyalleşme alanı mı yaratıyor?

Dijitalin ve mobil dünyanın hayatımızı pek çok yönden kolaylaştırdığı bir gerçek. Ancak bu teknolojinin nasıl kullanılacağı kişinin kendisine kalıyor. İnsanlar bu yenilikleri isterse daha çok sosyalleşmek, networking yapmak, yeni insanlarla tanışmak için kullanırken kimi de kendine farklı bir dünya yaratıyor. Önemli olan bu mecraların nasıl kullanıldığı.

 

Sedat Yıldırım

istegelsin, CEO

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 105. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.