Öncelikli beklenti maaş ve iş garantisi

Covid-19 salgınından korunmak için uygulanan bu yöntemler ile tüketici davranışında yeni bir döneme girildi. GroupM Türkiye ekibi de koronavirüs salgını ile birlikte kullanıcıların medya tüketiminde, kategori tüketiminde, sosyal yaşamında ve alışveriş tercihlerinde ne gibi değişimler oluyor ve beklentileri ne yönde değişiyor gibi konuları 3 fazdan oluşan 1500 kişinin katıldığı anketle inceleyerek, analiz ediyor.

GroupM, Tüketicilerin COVID-19 öncesi ve sonrasında değişen tüketim alışkanlıklarında, detaylı olarak COVID-19 dönemini kendi içerisinde ele alıyor ve davranış biçimlerinde nasıl değişimler olduğunu inceliyor. Salgın dönemi ilerledikçe tüketici tercihlerinin maddi ve manevi ihtiyaçları doğrultusunda farklı noktalara evrildiği görülüyor. Araştırmalara göre; ilk etapta tüketicinin markalardan beklentileri, yani salgının başında; daha hijyen ağırlıklıyken salgının ortalarına gelindiği dönemde beklentilerinekonomik kaygılarla şekillendiği ortaya çıkıyor.

Tüketicilerin 1. fazda markalardan beklentilerinde ilk sırada “ekstra hijyenik ürünler” yer alırken 2. fazda ilk tercih %54 “çalışanlarına maaş ve iş garantisi sunması” oluyor. Online alışverişin arttığı son dönemde tüketicilerin %51’i “kargo teslimatlarının hijyen kontrolünden geçirilmesini” talep ediyor. Üçüncü beklenti ise sokağa çıkma yasaklarının da başlamasıyla birlikte en temel ihtiyaçlar için kullanılan ürünlerde, stok ve tedarik sorununun yaşanmasıyla birlikte, %50 “yiyecek, içecek ve temizlik malzemeleri gibi temel ürünlerin tedariğinin sağlanması” oluyor. Sonrasında gelen beklentiler için tüketicilerin %48’i “sağlık ekipmanlarının tedariğine ve sağlık çalışanlarına destek verilmesi”, “çalışanlara uzaktan çalışma imkanı sağlanması” ve “ücretsiz hizmetlerin sunulmasını” bekliyor.

Faz 1’de tüketicilerin sağlık ve hijyen kaygıları nedeniyle “yüz maskesi” talebi varken, faz 2’de bu kaygıların artmasıyla birlikte beklenti, “uzaktan çalışma imkanı sağlanmasına” dönüyor. Tüketiciler herkes için çalışan sağlık uzmanlarına da destek verilerek, sağlık ekipmanı tedariğinin arttırılmasını önemsiyor, buradaki motivasyon yine birlikte olmak olan toplum bilincinden geliyor.

Önemli noktalardan biri, markalar topluma destek olmak için alacakları yardım amaçlı aksiyonlarda, tüketicilerin bu beklentilerini göz önünde bulundurarak projelerini şekillendirebilir.

Hazırlayan: GroupM

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.