artwork

Önceliğimiz, özgün tasarımlara imza atmak

1 sene önce

0

Çilek Holding CEO’su Muzaffer Çilek, Çilek Mobilya’nın kuruluşundan başlayarak kaydettiği gelişme ve aşamaları anlatırken elde ettikleri kayda değer başarıları sıralıyor.

Geliştirdiği ürünlerde ‘düşle’ mottosuyla gençler ve çocukların beğenisini kazanan Çilek Mobilya, iş süreçlerinde izlediği tutum ve vizyonu aktarırken mobilya sektörü için ilk olan adımlarına dikkat çekiyor, yeni yılda planladıkları hedefleri de paylaşıyor.

Necla Eylül Durukan Çilek Mobilya’nın pazardaki yolculuğu nasıl başladı? Günümüze gelirken nasıl değişim, dönüşümleri oldu bize biraz bahseder misiniz?

Muzaffer Çilek Çilek Mobilya, 1996 yılı başlarında bir aile şirketi olarak kuruldu. Üretim şekli modüler ve genç odası odaklıydı. Çilek ürünlerinin tüketicisi ile buluşması Bursa ve çevre illerden başladı. 

İlk mağazamızı Bursa’da açtık. İlk ihracatımızı Ukrayna’ya yaparken ilk yurt dışı mağazamızı ise Malta’da açarak dünya markası olma yolunda ilk adımı atmış olduk. Bugün geldiğimiz noktada 5 kıtada, 71 ülkede yer alıyor ve 500’ün üzerinde satış noktasında hizmet veriyoruz. 

Necla Eylül Durukan İşinizi yaparken neleri göz önünde bulunduruyorsunuz? Sektörde tutunduğunuz ilkeleriniz nelerdir?

Muzaffer Çilek Tematik ürünlerde öncü pozisyonumuzu ve global yapımızı sürdürebilmek için çocukların beklentilerinden ve en önemlisi onların hayal güçlerinden ilham alarak tasarımlarımızı yapmaya özen gösteriyoruz. “Düşle” mottosuyla gençlerin ve çocukların hayallerini süsleyen, onların ihtiyaçlarını gözeten, ergonomik, yenilikçi, eğlenceli, kaliteli, güvenli ve çevreye duyarlı, yeni duygular ve yeni deneyimler kazandıran özgün tasarımlara imza atmak önceliğimizi oluşturuyor. 

Biz ebeveyn hassasiyetiyle çocuk sağlığını, güvenliğini ve konforunu daima ön planda tutan tasarımlar yapıyoruz. 

Necla Eylül Durukan Sektöre nasıl yenilikler getirdiniz? Gurur duyduğunuz işleriniz, başarılarınız hangileri oldu? 

Muzaffer Çilek Kuruluşumuzdan bu yana birçok önemli aşama katettik. Hayata geçirdiğimiz çalışmalar ile 2005 yılında Türkiye’nin Süper Markası seçildik. 2006 yılındaMeşhur Marka” statüsüne kabul edildik. 2007 yılında İsviçre’ye gönderdiğimiz 2000. tır ile ihracat şampiyonu olduk. Yine aynı yıl Çilek olarak Turquality kapsamına alınmaktan ve o kapsamdaki diğer Türk markalarıyla dünyaya açılmaktan gurur duyduk.

2008 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nin de desteğini alarak çalışmalarına başladığımız ve 3 yıl sonunda dünya standartlarında üretim yapan tesislerimizde Yalın Üretim Sistemi’ni uygulamaya başladık. Bugün de ürünlerimizi israfsız, ilk seferde doğru olarak üretip en hızlı şekilde müşteriye sunmaya ve bu anlayışı her yıl çalışanlarımızın da katkısıyla geliştirmeye devam ediyoruz.

Özellikle açlık sınırındaki çocuklara yaptığımız gıda bankacılığı ve yardımları 2009 yılında kurduğumuz Çilek Vakfı çatısı altında topladık ve günümüzde de desteklemeyi her geçen gün daha da artırarak devam ediyoruz. 

Çilek Akademi çalışmalarımızla ise çalışanlarımıza, çocuklarına, iş ortaklarımıza yönelik motivasyon, eğitim, sosyal ve kişisel gelişim etkinliklerini tek çatı altında topladık. 2009’da kurulan Çilek Akademi, faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyor. Her yıl yaz aylarında yaptığımız satranç, futbol, tiyatro, binicilik gibi yaz okulu aktiviteleriyle çalışanlarımız ve çocukları için katma değer yaratmaya devam ediyoruz. Pandemi döneminde çocukların evde olduğu dönemleri Akademi faaliyetleri kapsamında çevrim içi atölye çalışmalarıyla destekledik.

Değişen tüketici alışkanlıklarına uyum sağlamak amacıyla mobilya sektörü için de bir ilk olan e-satış kanalımızı açtık. 

Çilek, 2015 yılında Tasarım ve Ar-Ge Merkezi’ni kurarak bu iki merkezi bir arada bulunduran sektörde ilk marka olma özelliğine sahip. Ar-Ge merkezimizde, büyük çoğunluğu yüksek lisans mezunu ve mühendislik temelli, kendi alanlarında uzman araştırmacı 50 personelimiz ile tasarım ve ürün geliştirme faaliyetlerini başarıyla gerçekleştiriyoruz. Yeni ürünlerin seri üretime alınması, yeni ürün geliştirme, kalite çalışmaları ve projelerin endüstriyelleşmesi gibi konularda çalışmalar yapıyor ve süreçlerini takip ediyoruz. Ayrıca firma içerisinde ihtiyaç duyulan projelerin mühendislik ve yazılım temelli olarak çağın gerekliliklerine uygun şekilde geliştirilmesine dikkat ediyoruz.

2015 yılının Avrupa Birliği Mükemmellik Ödülü’nü alırken, 2016 yılında Dünya Bankası tarafından uluslararası marka olarak duyurulduk. Bu yıl “Mobilya Sektörünün En Beğenilen Şirketi” olma gururunu yaşadık. Aynı zamanda bu kategoride “Müşteri Deneyimini En İyi Yöneten Marka” olduk.

Necla Eylül Durukan 2022 için hedefleriniz ve pazarlama çalışmalarınızda neler planlıyorsunuz? 

Muzaffer Çilek Akıllı depo tesislerimizle mevcut depolama ve lojistik kabiliyetlerimizi 4 katına çıkarmayı hedefliyoruz. Böylece hizmet kalitemizle ve hızlı hizmet anlayışımızla sektörde öncü olmaya devam ediyoruz.

Satışta ise başta yurt dışı olmak üzere önceki seneye kıyasla büyüme hedeflerimiz var. Dijital projelere de aynı şekilde yatırım yapmaya ve odaklanmaya devam edeceğiz. Bu kapsamda 2022 yılı için Ar-Ge merkezimizin de koyduğu birçok proje hedefi var. Bu projeler hem mağazalarımız hem de müşterilerimiz tarafında dijitalleşmeyi daha fazla kullandığımız ve fayda sağladığımız projeler olacak. Ayrıca mavi yaka istihdamına ve beyaz yakada nitelikli iş gücüne yatırım yapmayı sürdüreceğiz. Tabii Çilek Akademi bünyesindeki eğitim ve faaliyetlerimize yenilerini ekleyerek devam edeceğiz. 

Çilek olarak ülkemize ve markamıza olan güvenimizle yatırımlarımıza ve tüm dünyada kendi alanındaki uzman marka imajımızı vizyon, misyon ve stratejik planlarımız doğrultusunda artırarak devam edeceğiz.

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 118. sayısında yayımlanmıştır.