“Önce karakter” diyoruz

Mey|Diageo’nun özünde güçlü değerleri ve işimiz kadar renkli, kapsayıcı ve destekleyici bir kültürü var. Bu değerler ve kültür, içinden geçtiğimiz zor dönemleri yönetirken şirketimiz ve çalışanlarımız için yol gösterici oldu. Değişen ihtiyaçlara değerlerimizden ilham alarak cevap verdiğimiz işler, projeler ve sonuçlar ortaya çıktı. Pandemi öncesinde de çalışanlarını ve ekosistemini dinleyen, ihtiyaçlarını anlayan ve yaratıcı çözümler yaratan şirketimiz, pandemi sırasında ve sonrasında da aynı bakış açısıyla hareket etti. Pandeminin başından sonuna kadar müşterilerimizi, onların çalışanlarını, kısacası tüm ekosistemimizi ürettiğimiz projelerle bu zor dönemde destekleyecek adımlar attık.

Pandemi döneminde mekân bağımsız çalışma düzenine geçen ilk şirketlerden biri olarak, “Yeni Bi’ Başlangıç” ile iş süreçlerini sadeleştirmek istediğimiz, dijitalleşen iş yapış biçimlerini benimsediğimiz, şeffaf iletişim ve güven ihtiyacının ön planda olduğu yeni bir çalışma modeline geçtik. Esnek çalışma düzeninde çalışma mekanları, buna bağlı yan haklar, çalışma saat düzenleri, iletişim ve yetkinlikler gibi konularda yenilikler getirdi. Bu sayede tüm çalışanların pozisyonlarından bağımsız olarak, birbirlerine saygı ve güven duyduğu, hiyerarşiden arınmış, adaleti merkeze alan, empati ve şefkat odaklı, her yönden çevik bir ekosistem yaratmayı hedefliyoruz.

İşimizi motive bir şekilde yapmanın ortak kuralları var; değer yargılarımızla şirketimizin amacının ve değerlerinin örtüşmesi, yaptığımız işlerin anlamlı olması, işimizden ve birlikte çalıştığımız ekiplerden keyif almak gibi… Bir yandan bu ortak kurallarda çalışanlarımız için en iyisini yapmaya gayret ederken, farklılaşan bireysel ihtiyaçlara özel yaklaşımlar ve çözümler de üretmeye çalışıyoruz.

“Her gün her yerde hayatı kutlamak” şirket kültürümüzün bel kemiğini oluşturuyor. Bu mottoya yakışır şekilde başarılarımızı, özel günlerimizi ve ekiplerimizden aldığımız güzel haberleri kutluyoruz. Farklılıklarımızın ışığında kazanma tutkusuyla çalışıyoruz. Rekabetçi ücret politikamız, çalışanlarımızın ve ailelerinin ihtiyaçlarına göre farklılaştırabildiği özel sağlık sigortamız, ücretli “Doğum Günü İzni” uygulamamız, anne olan çalışanlarımıza uyguladığımız 26 haftalık ve baba olan çalışanlarımıza uyguladığımız 4 haftalık ücretli izin, yarı zamanlı çalışma politikamızla çalışan annelerin iş hayatında sürdürülebilirliklerini desteklememiz, bu uygulamalardan sadece birkaçı.

Yeni Bi’ Başlangıç felsefemizle birlikte birçok projeyi hayata geçirdik. Ayda bir gün departmanların çevrim dışı çalışabildiği Tazelenme Günü, her çarşamba Toplantısız Öğleden Sonra, ekip arkadaşlarımızın iş ve özel hayatlarında karşılaştıkları sorunlara çözüm bulmak adına 7/24 hizmet veren Kaliteli Yaşam Destek Hattı, kariyer gelişimi, meditasyon, beslenme gibi pek çok alanda derslerin olduğu “Studio Canlı” bunlardan sadece birkaçı.

İK politikamızdaki adaletli yaklaşımımız doğrultusunda, işe alımlarda başvuruları yetkinlik ve deneyime bağlı olarak değerlendiriyoruz. Üretim tesislerimizde teknik ve uzmanlık gerektiren yetkinliklere sahip ekip arkadaşlarına ihtiyaç duyuyoruz. Değişim ve dönüşümle beraber, sadece iş bilgisi değil sürekli öğrenmeye açıklık, meraklılık, araştırmacılık, esneklik gibi özellikler de değerlendirme sürecimizin önemli bir parçası. İşveren markamızın aynı bir insan gibi karakteri, duruşu ve sahip olduğu değerler var. Bu nedenle hep “önce karakter” diyoruz. Kültürümüze uyum sağlayabilecek ve tutkusunu işine yansıtabilecek yetenekleri şirketimize kazandırmak, önceliklerimiz arasında. Ayrıca, Yeni Bi’ Hayat staj programımız da çalışma arkadaşlarımızı seçerken en çok beslendiğimiz kaynaklarımızdan bir tanesi.

Eğitim ve sürekli gelişim, bizim çok önem verdiğimiz konular. Yeni çalışma arkadaşlarımıza şirket kültürümüzü yakından tanımaları ve temel bilgileri edinmeleri için oryantasyon eğitimleri veriyor, oryantasyon günleri düzenliyoruz. İşin ve çalışanın ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak gelişim programları tasarlıyoruz. Güncel öğrenme konularını düzenli takip ediyor ve bu konularda kaynakları çalışanlarımızla buluşturuyoruz. Şirketimize özel bir öğrenme platformumuz var; çalışanlarımız diledikleri zaman mobil uygulamalarından ulaşabiliyor, dünyadaki önemli öğrenme platformlarının eğitimlerine, şirketimizin stratejik önceliklerine dokunan konu başlıklarına dair içeriklere ve yetkinlik gelişimine dair pek çok kaynağa buradan ulaşabiliyor. Kendi platformumuzun dışında da dünya çapında eğitim veren üniversitelerin programlarını, Diageo’nun global programlarını, koçluk ve mentorluk desteklerini, en çok da birbirimizden öğrenme fırsatlarını kullanıyoruz.

Ülfet Baykent Uysal

Mey|Diageo İnsan Kaynakları Direktörü

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 126. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.