Ölçümlenemeyen mecra olmamalı

Reklamverenler Derneği olarak, siz değerli Campaign okuyucularına bu köşeden ilk kez sesleniyoruz. Bundan böyle Yönetim Kurulu’muzdan arkadaşlarımız her ay seslenişe devam edecekler.

Reklam yatırımları

Gelişen dünya koşulları ve ülkemizin reklam yatırımları potansiyeli doğrultusunda reklam yatırımlarının daha anlamlı izlenmesi ve reklamverenlerimizin her türlü harcamasının raporsal hakkının resimlenmesini bekliyoruz. Bu resmin içine Doğrudan Pazarlama ve PR harcamaları da dahil edilmeli ve netleşmeli. Örneğin; dijitalde, mecranın dünyadaki payı %24 iken, Türkiye’de %9,75 dersek elma ile armudu karşılaştırmış olmaz mıyız? Zira dünya için verilen %24’ün içinde arama motorları, ilan sayfaları ve oyuniçi reklam varken, Türkiye’de %9,75 olarak belirlenen rakamın içinde bunlar yoksa; açıkhava ölçüm içeriğinde farklı yorumlar varsa, fotoğraf nasıl net oluşacak? Gelin tüm mecralar birlikte realistik bir yöntem bulalım.

Ölçümlemeliyiz, büyümeliyiz

Tüm mecraların ölçümlemelerinin yapıldığı verimli bir düzene ulaşmalıyız. Ölçümlenemeyen bir mecra olmamalı. Zira ölçümlenemeyen mecra kan kaybeder, sonuçta yatırımlar düşer.

RVD Akademi eğitim programı devam ediyor

RVD Akademi eğitimlerini, pazarlama iletişimi alanındaki zengin konu yelpazesiyle sektörün gelişimine katkı sağlamak amacıyla bu yıl da sürdürüyoruz ve tüm tarafların desteğini bekliyoruz.

Effie Türkiye’ye bu yıl rekor başvuru oldu

RVD ve RD işbirliğiyle bu yıl 6’ncısı gerçekleştirilen Effie Türkiye Reklam Etkinliği Yarışması’na 292 dosyayla rekor başvuru oldu. Ödül Gecesi 13 Mayıs’ta. Effie’ye her yıl artan ilgi, ‘hesap verebilirlik-sonuç alma’ üzerine kurulu bu yarışmanın önemini bir kez daha vurguluyor. Tüm sektörün Effie Türkiye’yi desteklemeye devam etmesini diliyoruz.

 

Ahmet Pura

Reklamverenler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

Bu yazı Campaign Türkiye’nin Mayıs 2014 sayısında yayınlanmıştır.

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.