“Oh be” dedirten çözümler sunuyoruz

Profilo Ev Aletleri Pazarlama Müdürü Zeynep Cebeci, markanın tüm hedef kitlesinin ortak noktası olan; ev işinin bitmemesi, kendine zaman ayıramama problemine odaklanarak geliştirdikleri kampanya ile vermek istedikleri mesajdan, filmleri güçlü yapan unsurdan ve pratik çözümler sağlayan ürünlerden bahsediyor.

Hayatı kolaylaştıran çözümler sunan ve insanların sevdiklerine özen göstermelerine yardımcı olan marka olarak konumlandırılan Profilo, hedef kitlesinin ihtiyaçlarını iyi analiz ederek ürünler geliştirmeye önem veriyor. Geçen yıl çatı iletişimine başladıkları “Oh be Profilo Varmış” kampanyasına aldıkları olumlu geri bildirimler sonucunda devam ettiklerini belirten Cebeci, yeni reklam filmleriyle ilgili detayları aktarıyor.

Necla Eylül Durukan “Oh be Profilo Varmış” kampanyası tam olarak hangi içgörü ile yola çıktı, çekirdekteki fikir neydi? 

Zeynep Cebeci Profilo yıllardır hayatımızda olan köklü bir marka. Bu zamana kadar en güçlü yanı da Türk insanının ihtiyaçlarını çok iyi anlaması ve ona göre çözümler üretmesi oldu. Yeni kampanyanın ardında markanın bu gücü ve bununla birlikte yeni konumlandırmasından gelen kuvvetli bir fikir vardı. 

Hedef kitlenin ortak noktasının, pandemiyle artan ev işlerinden bunalmaları olduğunu keşfettik. İster eşi yardım ediyor olsun ister ev hanımlığında CEO seviyesinde olsun hepsi tek bir şey söylüyordu: “Ev işi dediğin şey bir döngü, bitmiyor, bitmedikçe de ne çocuğuna ne eşinle keyif yapmaya halin kalıyor. Bitse de rahat bir nefes alsam diyorum her gün!” İçgörüdeki rahat nefes almak kilit bir noktaydı ve iletişimle bu hissiyatı yaratmak gerekiyordu. Böylece Türkçe’deki en güzel rahatlama ifadelerinden biri olan “oh be dünya varmış” söylemi, “Oh be Profilo Varmış!” olarak ana mesajımız haline geldi. Kampanyamız önce bir imaj filmiyle başladı, sonra ürün filmleri, dijital ve lokal uygulamalarla yayılmaya devam etti.

 

Profilo markasını bugün “hayatı kolaylaştıran çözümler sunan ve insanların sevdiklerine özen göstermelerine yardımcı olan marka” olarak konumlandırıyoruz. Marka olarak amacımız; ev yaşamı içerisinde hedef kitlemizin ihtiyaçlarını iyi anlayarak ve bu ihtiyaçlar doğrultusunda hayatlarını kolaylaştıracak çözümler sunarak sevdikleriyle keyifli vakit geçirmesine yardımcı olmak. Yeni reklam filmimizde yeni taşınılmış bir evdeki “ilk yemek hazırlığı” heyecanını görüyoruz. Tribal Worldwide İstanbul imzalı filmin yönetmen koltuğunda Red Elephant’tan Evin Dooms otururken meşhur şarkısı yine Persenk Müzik tarafından yaratıldı.

Necla Eylül Durukan 1 sene önce başlattığınız bu kampanyanın yeni ayağında hangi unsurlar öne çıkıyor? İzleyiciye vermek istediğiniz mesaj veya yaratmak istediğiniz duygu nedir?

Zeynep Cebeci Geçtiğimiz sene çatı iletişimine başladığımız “Oh be Profilo Varmış” kampanyası, tüketici nezdinde büyük beğeni topladı. Bunun yansıması olarak marka bilinirliği skorlarında rekor seviyelerde artışlar görüldü. İlk reklam filmimizin bu kadar sevilmesi ve bilinmesinde jingle’ımızın büyük etkisi oldu, kısa sürede oldukça sevilen, dillere pelesenk olan bir jingle’ımız var. Kampanya bütününde bakacak olursak, tüketicinin ihtiyaç ve beklentilerini odağımızda tuttuğumuz “Oh be Profilo Varmış” söyleminin her kitleden tüketici tarafından benimsendiğini gördük. Bu olumlu rüzgârı tüm marka metriklerinde de görmenin mutluluğunu yaşadık. Yaptığımız çalışmanın gücünü ve doğruluğunu perçinledi. Dolayısıyla ikinci reklam filmimizde de tüketiciyle kurduğumuz bağın ve diyaloğun sürekliliğini amaçladık ve hepimizin günlük yaşamımızda “oh be” demeye en çok ihtiyaç duyduğumuz anlara odaklandık. 

Geçtiğimiz dönemde “Oh be” çatı iletişimi kapsamında leke çıkarma özellikli 10 kg kapasiteli çamaşır makinesi, geniş kapasiteli ve taze tutma özellikli XXL buzdolabımızın lansmanlarını gerçekleştirmiştik. Bu yıl ise yeni reklam filmimizle beraber ankastre setlerimizin lansman iletişime başladık. Bu iletişim kampanyasını kurgulamadan önce elbette her zaman olduğu gibi tüketici alışkanlıklarını ve ihtiyaçlarını dinledik. Ankastre ürünler tüketicilerimizin hayatını kolaylaştıracak aynı zamanda mutfaklara şık ve estetik bir hava kazandırıyor. Bu yüzden de tercih edilme oranı artıyor.

Aslında bir evi yuva yapan en önemli unsurlardan biri, o evin daima işleyen mutfağı, o mutfakta pişen nefis yemekler, yaşanan mutlu anlar ve ailece yapılan yeni tarif denemeleri. Tüm bu unsurlarla beraber hep birlikte oturulan sofraların yarattığı o sıcacık duygunun önemini yaşıyoruz. Hepimizin çocukluğundan bir sahne belki veya anılarımız içinden bir kesit reklam filmimizde canlandırılan, herkesin ortak olduğu gerçek bir hikâye. Yıllardır Profilo ile “oh be” diyen ailelerin hayatlarına kamera çevirmiş olduk sadece. Bizi biz yapan ve reklam kampanyasının en başından beri bu kadar sevilmesini, benimsenmesini sağlayan da bence bu gerçeklik duygusu. 

Reklam filmimize biraz daha yakından bakacak olursak, filmimiz yeni ankastre serisinin iletişimi doğrultusunda bir ailenin yeni evlerindeki ilk yemeklerini konu alıyor. Yeni evlerinde ilk akşam yemeğini hazırlamaya çalışan aile, henüz tam yerleşmedikleri için minik aksiliklerle karşılaşıyor ama pratik çözümlerle ve Profilo’nun hayatı kolaylaştıran ankastre ürünleriyle bunları kolayca aşıyor. “Oh be Profilo Varmış” yeni reklam filmi, günlük yaşantımızdaki kendimizi, anne-babalarımızı, arkadaşlarımızı ve çocuklarımızı yansıtıyor. İzlerken tanıdık anlara şahit olabiliyoruz ve evin işi ne kadar çok olsa da sonunda “oh be” diyeceğimiz, bizim için hayatı kolaylaştıran bir yardımcımız olduğunu görebiliyoruz. 

Reklam filmimizde “Lezzet Buharı” özellikli fırınımızı, yüksek emiş güçlü davlumbazı ve 4 büyük tencere yemeği aynı anda pişirme kapasitesine sahip geniş cam ocağımızı görüyoruz. “Lezzet Buharı” özellikli ankastre fırınları pişirme işlemi sırasındaki ilave buhar verme işlevi sayesinde en zor fırın yemeklerinin dahi içinin sulu ve lezzetli, dışının ise çıtır çıtır kalmasını sağlıyor.  3D Sıcak Hava Pişirme Programı fırın içindeki ısıyı eşit olarak dağıtarak aynı anda 3 tepside balık, muffin, fırında makarna gibi farklı yemekleri tatlarını birbirine karıştırmadan pişirme imkânı sunuyor. Lezzet Buharı özelliği aynı zamanda yemeklerinizi kurutmadan ve lezzetini koruyarak tekrar ısıtma imkânı veriyor. Profilo Ankastre Fırınlara eklenen Izgara Tepsi aksesuarı sayesinde ise açık alan imkânı olmasa dahi ev ortamında kusursuz mangal lezzetleri hazırlanabiliyor. Izgara tepsisi aracılığıyla yiyecekleri iç mekânda yağ kokusu ve duman olmadan pratik ve sorunsuz bir şekilde ızgara yapmanıza olanak sağlıyor. Açık hava aile toplantılarının vazgeçilmezi olan mangal partilerini ev ortamına taşıyan Izgara Tepsisi ile lezzet tutkunları ızgara et, balık, sebze ve hatta tost dâhil pek çok yemeği rahatlıkla hazırlayabiliyor, dilediği zaman ailenizle beraber ev konforunda mangal lezzetinin keyfini sürebiliyor.

Profilo ankastre fırınlar, A enerji sınıfı, düşük enerji tüketimi ile mükemmel pişirme sağlarken enerji tasarrufu sağlıyor ve böylece aile ekonomisini de destekliyor.  Aynı anda 4 büyük tencere yemeği pişirebilecek 67 cm genişlikteki ankastre ocaklar, şık tasarımlı silindirik düğmeleriyle mutfaklara modern bir görüntü kazandırıyor. Kalabalık misafirlere birbirinden lezzetli yemeklerle kolayca bir ziyafet sofrası hazırlarken tüm yemekleri aynı anda pişirmenin konforuna sahip olabiliyorsunuz. Mutfaklarda yemek kokusundan eser bırakmayan A enerji sınıfı Profilo Ankastre Davlumbazlar, eğik camlı estetik tasarımı ile mutfağınızın şıklığını tamamlıyor. Yüksek emiş kapasitesiyle istenmeyen kokuların evinize yayılmasını ve misafirlerinizin yemek kokusundan rahatsız olmasını engelliyor.

Necla Eylül Durukan Önümüzdeki dönemde iletişim planlarınızda ne gibi aksiyonlar var? Bu kampanya serisinin devamı gelecek mi?

Zeynep Cebeci Önümüzdeki dönemde de tüketicilerimizi kampanya özelinde yapacağımız çalışmalarla buluşturmaya devam edeceğiz. Reklam filmlerimizin yanı sıra farklı içerik çalışmalarımızla da tüketicinin kalbine, hayatına dokunacağız. 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 126. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.