Öğrenciler ve profesyoneller kampüste buluştu

Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi ve İletişim Kulübü tarafından düzenlenen Kampüste Reklam Var etkinliğinin sekizincisi 3-4 Mart tarihlerinde Yunus Emre Kampüsü Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ferruh Uztuğ’un açılış konuşmasıyla başlayan ve 500’ün üzerinde izleyicinin katıldığı etkinlik ayrıca tiyatro gösterileri, müzik dinletileri ve sponsor ikramlarıyla renklendi.

İlk günün ilk konuşmacısı C-Section metin yazarı Fatih Tüylüoğlu, öğrencilere dijital medyaya yönelmelerini tavsiye ederken, internet reklamcılığının gelişen bir alan olduğunu ama hala televizyon reklamlarıyla kıyaslanabilecek seviyeye ulaşmadığını belirtti. “Bulduğunuz fikri tek cümleyle özetleyebilmelisiniz” diyen Tüylüoğlu son dönemde üzerinde çalıştığı reklamlara ve mobil reklamcılığa da değindi.

İnternetin kırılma noktasının 2004 yılı olduğuna dikkat çeken ve “Sosyal medya gezegenimizin yeni iletişim şekli” diyen Creasoup yönetici ortağı Eray Endeş, Türkiye’de internet kullanım alışkanlıklarının reklamcılığa etkilerinden bahsetti. Daniska Ajans’ın kurucu ortağı Pemra Ataç ve kendilerini ‘ajansta her türlü işi yapan kişiler’ olarak tanımlayan ajansın diğer üyeleri de son dönem kampanyalarının yaratım ve yapım sürecini anlattılar. Saçmalığın daniskası adlı video ve Pemra Ataç’ın “Saçmalamayı ne kadar iyi yaparsanız o kadar iyi fikirler bulursunuz” sözü dikkat çekti.

Reklam, bir yönetmen için suya atılan imzadır

Bir metnin reklam filmine dönüşüm aşamalarını anlatan yönetmen Umur Turagay, “Reklam bir yönetmen için suya atılan imza gibidir” diyerek filmi çeken ekibin bir süre sonra unutulduğuna dikkat çekti. Sektördeki en zor basamağın ilk işi kabul ettirmek olduğunu söyleyen Turagay “İyi bir şeyler yapmak istiyorsanız cesur olun” tavsiyesinde bulundu. “Reklam fotoğrafçılığı sanattan ziyade manipülasyondur. Reklam fotoğrafı yazısız bir karikatür gibi olmalıdır” diyen fotoğrafçı Aykut Çayır da ayrıca dünyanın en zor işinin çocuk fotoğrafı çekmek olduğu itirafında bulundu.

Gazete, radyo ve sinemada reklam yatırımlarının düşüşte olduğunu belirten Mindshare Türkiye Medya Direktörü Önder Balcı ise, reklamda televizyonun payının %55 seviyesinde olduğuna işaret etti. Balcı’ya göre reklam sürelerinin %15-20 kısaltılması halinde ürün yerleştirme kanallar için önemli bir gelir kapısı olabilir.

“Senden bir şey olmaz denilen tembel bir öğrenciydim. Üniversiteyi bırakmayı düşündüğüm de oldu ama kafamdaki projeleri gerçekleştirmek için okumam gerekiyordu” diyen Youth Republic kurucusu Serhat Gürcü, öğrencilere üniversitede okurken mutlaka bir işte çalışmaları tavsiye etti. Gürcü’nün “Amaçlarınızı sorgulayın ve bunları mutlaka yazın; yazılmayan her şey kaybolur” sözleri de dikkatle dinlendi.

Twitter kullanım alışkanlıklarının ele alındığı infografiği yoğun ilgi çeken 41? 29!’un kurucusu Alemşah Öztürk sosyal medyanın 2012 eğilimlerini anlatırken; son olarak sahneye çıkan Şaban Kızıldağ ise “Yolun nereye gittiğinin önemi yok, önemli olan sizin nereye gitmek istediğiniz. Eğer içinizdeki çocuğu öldürürseniz asla iletişimci olamazsınız” tavsiyelerinde bulundu.

Etkinliği organize eden İletişim Kulübü yetkililerinden, bu iki günün ardından Kampüste Reklam Var’ı kısaca değerlendirmelerini istedik:

“Bu sene sekizincisini düzenlediğimiz ve artık ‘gerçek bir marka’ olma yolunda ilerleyen bu etkinlik, sadece Anadolu Üniversitesi’nde değil tüm Türkiye’de konuşuldu, ses getirdi. Sosyal medyada, özellikle Twitter’da aldığımız geri dönüşler bizi mutlu etti ve gelecek organizasyonlar için bize umut verdi. Sponsorlarımızın da desteğiyle, katılımcılarımızın keyif almasını amaçladık. Onlara, çok önemli konuşmacıları dinleme imkanının yanı sıra, sokak müzisyenleri, karaoke yarışmaları ve tiyatro gösterileriyle keyifli bir etkinlik sunduğumuza inanıyoruz. Bu soğuk havada hafta sonlarını bize ayıran konuşmacılarımıza ve izleyicilerimize çok teşekkür ediyoruz.”

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.