Öfke patlaması yaşıyorsanız, 90 saniye reklam izleyin

Sosyal medyada hoşunuza gitmeyen bir içerik gördünüz, büyük bir haksızlığa uğradınız veya saygısızlıkla karşılaştınız. Adrenalin bir anda yükseldi. Öfke patlaması yaşıyorsanız, 90 saniye reklam izleyin.

Grey London ve Police Now, anlık öfke patlamalarının yaratacağı şiddeti azaltmak ve öfke kontrolü sağlamak için bilimsel verilere dayanan bir kampanya gerçekleştirdi. Marshall Rosenberg ve Dr. Jill Bolte Taylor tarafından yapılan araştırmaya göre, öfkeye neden olan nörotransmitterlerin sistemi tamamen terk etmesi 90 saniye sürüyor. Bu veriden hareketle Grey London, öfkeli kişiyi 90 saniye boyunca “oyalayacak” bir dizi içerik hazırladı. İçerikler arasında 1,5 dakikada okunabilecek metinler, sosyal medyada paylaşılan kısa animasyonlar ve durumu tamı tamına 90 saniyede özetleyen bir reklam filmi yer alıyor.

Çalışmalar insanlara öfkenin aslında sadece 90 saniye sürdüğünü anlatmayı amaçlıyor. Bu durum anlaşıldığında öfkenin daha kolay kontrol altına alınabileceği düşünülüyor.

Senaryonun yazım aşamasından yayın tarihine kadar 5 gün içinde tamamlanan reklam filminin yönetmeni, Grey London’dan Joseph Ernst. 90 saniye bekleme fikri ise Grey London’ın eski yönetici direktörü Olivia Browne ve Metropolitan Police ekibinden Tor Garnett tarafından bulunmuş.

Ernst, fikir üzerinde çalışırken ilk olarak düşük seviyedeki şiddeti ve ona karşı nasıl duyarsızlaştığımızı incelediklerini söylüyor. Ancak araştırma derinleştikçe şiddeti reklam yoluyla yeteri kadar etkili bir şekilde ele alamayacaklarını fark etmişler ve sorunun kökenine inmişler. Bu da onları, şiddetin en önemli nedenlerinden biri olan öfke patlaması ile karşı karşıya getirmiş.

Kampanya, WPP bünyesinde yer alan Cohn & Wolfe, Hill+Knowlton, Group M ve PSB Research iş birliğiyle hayata geçirilmiş. Ayrıca kampanyayı destekleyen kurumlar arasında CALM, London First, the National Literacy Trust, the British Transport Police, Westfield, Facebook, Next, Vice, UNILAD, Mulberry Schools Trust ve CBI da bulunuyor.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.