Ofisinizin aktivist sesi olun, kendi iyi gününüzü yaratın

MediaCom’dan Sue Unerman, iş yerinde iyi bir gün geçirmek isteyen kadınlara sesleniyor ve onları ofislerinin aktivisti olmaya davet ediyor.

Ofisinizin aktivist sesi olun, kendi iyi gününüzü yaratın

Sadece o günün işlerini yapmak, görevlerinizi yerine getirmek çalışma hayatınızı geliştirmez. Bunun için aynı zamanda ‘dünyayı nasıl daha iyi bir yer haline getirebilirim’i de düşünmek gerekir.

Sanırım hepimiz SAD’ın ne olduğunu biliyoruz ama yine de hatırlatmak gerekirse; Seasonal Affective Disorder’ın kısaltması olan SAD, mevsimsel nedenlerden dolayı daha az güneş ışığı alan bölgelerde bulunan insanlarda az ışık nedeniyle düzenli çalışmayı bırakan melatonin salgısı ile görülen yorgunluk, uykusuzluk, mutsuzluk halidir. Yoksa siz de SAD’ın kurbanı mısınız? Ekim ayı itibarıyla çalışmak için karanlıkta evden çıkıp işler bittiğinde, yine karanlıkta dönmeye başlıyoruz. Haliyle de duygusal bozukluklar da çok daha sık yaşanmaya başlıyor. Bunun için ne yapmak gerek bilemiyorum. Güneş ışığını bir lamba içerisinde tutabilmek güzel olurdu belki ya da hala güneş gören bir yerlerde tatil yapabilirsiniz.

Ofisinizin aktivist sesi olun, kendi iyi gününüzü yaratın

Ekim ayında Style dergisi, işyerinde nasıl mutlu olunabileceği ile ilgili yeni bir bakış açısı yayınladı ve aktivist olmanın iş tatminini artırdığını keşfetti. The Happy Hero’nun yazarı Solitaire Townsend, Style’a, işyerinde iyi kampanyalar ortaya koyan kişilerde imkansızı başaracağına inanarak baş gösteren bir özgüven olduğundan bahsediyor. Hatta bu kahramanvari davranışlar sayesinde sağlığınız başta olmak üzere ilişkilerinizde ve hatta cinsel yaşamınızda bile çok daha esnek, kendine güvenen, rahat ve mutlu olunduğunu gösteriyor.

İş yerinde mutluluğu yakalamanın başarılı olmaktan daha da önemli bir hale geldiği günümüzde, zamanımızı yoğunluklu olarak harcadığımız iş yerinde gündelik başarının ne olduğu da artık çok daha belli: İş yerinde iyi bir gün geçirmek.

“The Glass Wall: Success strategies for women at work and businesses that mean business” yayınlanmasından bu yana İngiltere ve hatta dünya genelinde çeşitliliğin sağlanması adına küçük de olsa bir şeyler yapmış olduğumu hissettim. Kathryn Jacob ile beraber yazdığımız bu kitap üstüne pek çok yerde konuşmalar yaptık. Beraber bu cam duvarın yıkılması için çabalıyoruz. Kadınlar arasına konulmuş görünmez engeller, çoğunlukla hak ettikleri ama alamadıkları terfiler oluşturuyor bu cam duvarı. Henüz tam anlamıyla başarılı olamadık ve bazen endüstrimizin gelişmek yerine geriye gittiğini de düşünüyorum.

Öte yandan da en azından bazı insanlara yardım ettiğimizi biliyoruz. Örneğin bir kadın okuyucumuz, yeni bir işe yerleşmesine önemli ölçüde yardımcı olduğumuzu yazdı. Gün geçtikçe güçlenen bir kampanyaya sadece yardımcı olduk ancak bu bile iyi hissettiriyor.

Öncelikle sizin de kendi aktivizm alanınızı bulmanız gerekecek. İşyerinde değişim için meydan okumanın birçok yolu var. Belki de her kağıdın ve her kahvenin geri dönüştürülmesini sağlamak isteyeceksiniz. Sizin için başarı her ne demek ise bunun için ayağa kalkın. Sizi mutlu edecek şey tam olarak aslında bu.

Ofisinizin aktivist sesi olun, kendi iyi gününüzü yaratınSue Unerman

MediaCom CTO

 

 

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.