Ofis mimarisi: Youth Republic

Bu haber Campaign Türkiye’nin Mart 2014 sayısında “Enerji dolu  bir Gençlik Cumhuriyeti” başlığıyla ve Mimar Ezgi Kayaoğulları imzasıyla yayınlandı.

Gençlik ajansı Youth Republic’in Maslak’taki ofisi pek ofis gibi değil adeta bir kampüs. Çalışma mekanındaki tüm tasarımlar gençlik enerjisini yansıtmak üzere düşünülmüş.

Karşılama bankosu… Firmanın logosundaki enerjiye bakar mısınız?

Markalar ile gençleri bir araya getiren Youth Republic’in ofisindeyiz bugün. Gençlerden oluşan 86 kişilik bir ekiple tanışacağız. Türkiye’den çıkan ilk global “youth marketing” şirketi olmak için çalışıyorlar ve bu konuda oldukça iddialılar. Ofislerinin de bu ruhu yansıtacak şekilde tasarlandığı söyleniyor. Bakalım gerçekten öyle mi?

Firmanın geçmişi 10 yıl öncesine dayanıyor. Zaman içerisinde firmanın iş kapsamı genişliyor, ekip sayısı artıyor ve 2010 yılında yeni bir mekan arayışı başlıyor. Böylece Maslak bölgesinde oldukça merkezi bir konumda bulunan ve yarı imalathane yarı depo olarak kullanılan bir yer bulunuyor. Gençlerle çalışan ve genç bir kadroya sahip olan ajans, ofis tasarımı için de o dönemde genç tasarımcılar tarafından yeni kurulmuş olan Kontra Design firması ile anlaşıyor. Bu kadar genç bir araya gelince, emektar imalathane 6 ay içerisinde gençlik enerjisiyle dolu bir çalışma mekanına dönüşüyor.

Gençlik cumhuriyeti… Bu renk ve yazı fontu özellikle seçilmiş, güzel de olmuş.

Ajansın giriş holü, çılgın partilerin verildiği kulüpleri anımsatıyor. Koyu renklerin hakimiyetinde yüksek tavanlı bir giriş holü var. Holün her iki yanında sedir tarzında düzenlenmiş oturma birimlerinin arasından, mekanı çepeçevre saran sözcüklerle ajansın “motto”sunun yazılı olduğu yüksek duvarların altından geçip, girişin tam karşısındaki karşılama bankosuna varıyoruz. Karşılama bankosunda da koyu renkli metal plakalar kullanılmış. Tasarımcılar, daha ofise girmeden,  içeride genç ve güçlü bir ekip olduğunu vurgulamak istemişler. Turnikeden geçip ofise giriş yapıyoruz.

Genel bakış… Ekip gençlerden oluştuğu için ortamının da kampüs havasında olması hedeflenmiş.

Gençlik enerjisini temsil eden reaktör

Solda asma kata çıkan bir merdiven var. Sağ tarafta ise kafeterya bölümü ve WC’lere çıkan mini koridor bulunuyor. Bu kısımları sonradan daha detaylı incelemek üzere ofis alanına doğru ilerliyoruz. Zira bizi ofise doğru çeken bir şey var. Daha giriş holündeyken göze çarpan ve ofisin tam ortasında bulunan “reaktör” tüm görkemiyle selamlıyor bizi. Garip geometrisiyle sanki başka bir yerden ofisin orta yerine düşmüş gibi duran bu şeye reaktör denmesinin sebebi, gençlik enerjisini temsil ediyor olması. Enerjinin toplandığı, aynı zamanda markalara ve gençlere dağıtıldığı bir merkez burası. Merdivenlerden çıkıp aslında bir toplantı odası olarak düzenlenen reaktöre giriyoruz. Ortadaki yuvarlak masa, bu odada hiyerarşinin olmadığını anlatıyor.   Bu özel toplantı odası, ekip çalışanlarının fikirlerini rahatça söyleyebildiği, ortaya atılan fikirlerin özgürce tartışıldığı bir yer. Firmanın 4 genç yöneticisinden biri olan Serhat Gürcü’den öğrendiğimize göre, buradaki yuvarlak masa ajansın ilk kurulduğu günlerden beri kullanılıyor. Kim bilir ne fikirler ne ürünler yaratıldı, neler tartışıldı üzerinde, bu masanın pek çok hatırası olmalı.

Reaktör… Çalışma alanının tam ortasındaki enerji merkezi. Reaktördeki yuvarlak masa bu odada herkesin eşit söz hakkı olduğunun göstergesi.

Ofis değil kampüs

Bulunduğumuz mekan toplamda 1400 m2 kullanım alanı olan bir ofis. Aslında ofis demek doğru değil, farklı bir çalışma mekanı burası, bir kampüs havası var. Ortada yüksek tavanlı büyük bir salon var. Operasyonel ekip gruplar halinde uzun masalarda bu salonda çalışıyor. Bu ekiplerin liderleri de aynı salondalar. Salonun çevresinde farklı birimlerin yer aldığı kimi kapalı, kimi yarı kapalı diğer çalışma alanları bulunuyor. Duvarların birinde farklı renklerde çelik dolaplar var, her dolabın üzerinde bir de numara yazılı. Bütün ofis çalışanlarının, tıpkı spor takımlarının formalarında olduğu gibi bir numarası olduğunu bu şekilde öğreniyoruz. Çalışanların aidiyet duygusunu arttıran ve aynı takımın üyeleri olduğunu hissettiren bir uygulama bu.

Ofisin renkli kitaplıkları… Forma… Çalışan herkesin takım içinde bir forma numarası var.

Girişteki merdivenden çıkılan asma katta yönetici ofisleri ve toplantı odaları bulunuyor. Asma kattaki tüm odaların ön cephesi camlı bölmelerle oluşturulmuş. Kapılarda ise canlı renklere boyanmış OSB levha kullanılmış. Bir de kitaplık bulunuyor asma katta, buraya özel tasarlanan kitaplıkta yine farklı renklere boyanmış kapaklar bulunuyor.

İdari ofislerin olduğu balkon katı…

Kontra Design tasarımcılarının, canlı renklerle birlikte kullandığı OSB sayesinde, ufak dokunuşlarla biçimlendirildiğinde bir malzemenin ne kadar farklı işlevleri üstlenebildiğini görüyoruz. Ufak odun parçalarının preslenerek levha haline getirildiği OSB (Oriented Strand Boards), aslında bitiş malzemesi olarak görmeye alışkın olmadığımız bir malzeme. Bu kampüste ise kapı panelleri, dolap kapakları, sarı siyah duvar kaplamaları ve hatta çalışanların masalarının arkasında herkesin kullanabileceği ve günlük işleri, şemaları, notları yazabileceği kara tahta işlevi gören kimi duvarlar hep OSB ile yapılmış.

Enerjinin rengi: Turuncu

Tasarımda, gençlik enerjisini sembolize eden renkler tercih edilmiş. Turuncu, sarı ve siyah, aynı zamanda ajansın logosunun da renkleri. Şüphesiz, yaratıcılık ve dinamizm bu renklerle destekleniyor. Masaların aralarındaki saksılarda yapay mandalina ağaçları görüyoruz, plastik de olsa turuncu meyveleri ile bu ağaçlar da tasarımın bir parçası. İlk zamanlar gerçek ağaçlar kullanılmış ama maalesef ortam ağaçların yaşaması için uygun olmadığından gerçeklerinin yerini aynı görüntüyü sağlayan yenileri almış.

Kafeterya kısmına geçiyoruz, duvarlarda farklı grafiklerle desteklenen turuncu sarı siyah çizgilerin hakim olduğu bir  mekan burası. Kafeterya sadece yemek ve içmek için kullanılmıyor. Gençlerin işe ara verdiği zamanlarda vakit geçirebildiği, biraz dinlenmek biraz da kafa dağıtmak için Playstation oynayabildiği bir köşe bile var burada.  Tam da gençlere göre değil mi?

Kafeterya… Diğer bir deyişle kantin.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.