Site icon Campaign Türkiye

Oculus Android ile 1 milyar kullanıcı hedefliyor

Facebook’un sahip olduğu sanal gerçeklik şirketi Oculus, donanımları üretmek ve sanal gerçekliği daha tanınır hale getirmek için Google Android temelli bir yol çizerek ortaklar aramayı planlıyor.

Oculus CEO’su Brendan Iribe Bloomberg’e yaptığı açıklamada şirketin bir milyar insanı sanal gerçeklikle buluşturmak için Android’le olan ilişkilerini geliştirmeyi amaçladıklarını söyledi.

Iribe ayrıca şirketin Sony gibi üreticilerin de aralarında bulunduğu çeşitli şirketlerle bir süredir görüşme halinde olduğunu açıklayıp, Project Morpheus adını verdikleri yeni sanal gerçeklik teknolojilerini hayata geçirmeyi istediklerini belirtti. Irıbe  iki şirketin de ürünlerini birbirileriyle paylaştıklarını, bunun Google’ın Android partnerleri Samsung ve HTC ile Apple’ın akıllı telefon pazarındaki etkinliğini kırmada etkili olduğunu, kendileri için de iki şirketin bu ilişkiye sahip olmasının önemli olduğunu söyledi.

Yakın zamanda Oculus Rift adındaki kafa kitini ticari olarak satışa sunmaya hazırlanan şirket, Iribe’ye göre Facebook’un desteğine rağmen bir milyon kit satmanın çok uzağındalar. Ayrıca Iribe şirketin her türden iş partneriyle görüşmeye gönüllü olduğunu ve birçok kişinin ilgisini çekmeyi başardığını dile getirdi.

Oculus, Kickstarter platformu üzerinden fon toplayarak büyük bir heyecan yaratmış ve ardından geçtiğimiz Mart ayında 2 milyar dolar karşılığında Facebook tarafından satın alınmıştı.

 

 

Exit mobile version