artwork

Nokia, Samsung’a çevrimdışı harita desteği sağlayacak

9 sene önce

0

Nokia, donanım konusunda Android’i reddediyor olsa da Android’ten tamamen vazgeçtiği de söylenemez.

Nokia ve Samsung’un Cuma günü bloglarında paylaştığı bilgiye göre, iki şirket Nokia’nın Here Maps uygulamasını Samsung Galaxy akıllı telefonlarına entegre etmek için işbirliğine gitmiş durumda.

Ücretsiz uygulama, içerisinde 200 ülkenin haritasını bulunduruyor ve bunlardan 100 tanesi için sürüş ve yürüyüş rotaları konusunda yönlendirme hizmeti sunuyor. Veri ağı bağlantısı sağlandığı takdirde ise birçok ülkenin gerçek zamanlı trafik durumu ve toplu taşıma çizelgesine ulaşımı da sağlıyor.

Ugulamanın asıl ilgi çeken ve Google Maps kullanıcılarını da cezbeden tarafı ise dayanıklı çevrimdışı kapasitesi. Here’ın Windows telefonlarda sağladığına benzer olarak, kullanıcılar tüm ülkenin ya da belli bölgelerin haritalarını çevrimdışıyken bile indirebilecekler.

Uygulama, Samsung’un yakın zamanda duyurduğu Gear S smartwatch ile aynı zamanda piyasaya sürülecek ve Gear S de aynı uygulamaya sahip olacak.

Nokia ve Samsung arasındaki bu işbirliği, Samsung’un Google servisleri konusunda artan isteksizliğinin de bir işareti olarak görülüyor. Yakın zamanda Google ve Samsung arasında tansiyon arttı. Samsung’un kendisine ait platformu Tizen  üzerinden, giyilebilir ürünlerine odaklanarak Google Android Wear’ı geri plana atması nedeniyle, Google yöneticilerinin şikayetçi oldukları konusunda da birtakım söylentiler mevcut.

 

Kaynak: Mashable

Senin için
Tümünü göster
Oy ve Ötesi 100 bin gönüllü ile seçim günü sandıkların…

Oy ve Ötesi Derneği, 17 Mart Cuma günü, Impact Hub’da...

GroupM Türkiye etkinliği 21 Mart’ta gerçekleşecek

GroupM Türkiye Akıllı Çözümler Platformu: Belirsizlik Döneminde Değişen Tüketici Beklentileri...

‘BlackBerry’ filminden ilk fragman geldi

Ünlü akıllı telefonun yükselişi ve düşüşü hakkındaki biyografi filmi olan...