Noel’i gerçekten yaşayabilmeliyiz

Smyle Kurucusu ve İnovasyon Direktörü Matt Margetson; tüketici deneyimlerini zenginleştirmek için markaların, satın alma yolculuğu boyunca deneyimsel teknikler kullanabileceği fikrinde.

Yıl boyunca TV başında en çok büyük markaların Noel reklamlarını bekleriz. 2020’nin sakin geçen kutlamalarının ardından bir alışveriş çılgınlığı göreceğimizi düşündük. Pandemi ve tedarik zinciri endişeleri konusunda süregelen belirsizlikle birlikte pek çok şeyin çevrim içi olarak gerçekleşmesi muhtemel. İnsanların çevrim içi alışveriş yapmaktan başka çaresi olmadığı için son 18 ayda e-ticaret, sokağa çıkma kısıtlamaları nedeniyle zirve yaptı. 

Alışveriş, etkileşimli bir deneyimdir. Satın almadan önce karşılaştırmak, göz atmak ve fikir almak istiyoruz. Burada “deneyim” veya canlı pazarlama fark yaratıyor. Samsung’un son projesi “Hayat durdurulamaz: Sürprizler evi”, Samsung’un en yeni cihazlarıyla ilgili deneyim, e-ticaret ve hikâye anlatımını harmanlayan bir mini film içeriyordu. İzleyiciler, ürünlerle farklı düzeylerde etkileşime girdi, onları yerinde gördü, daha fazla bilgi için erişim noktalarına erişti veya doğrudan yerel Samsung mağazalarından satın almak için alışveriş arabası simgesine tıkladı. Beklenmedik ve eğlenceli bir alışveriş deneyiminin tadını çıkararak evin içinde yolculuğa çıktılar.

Deneyimi e-ticaretle harmanlayarak KPI’ları ölçebilir, reklam ve hedefler arasında daha net bir ilişki kurabilirsiniz. Aslında sosyal medyadan deneyime harcanan zamana, etkileşimlere ve markaların web sitelerindeki doğrudan satışa kadar her şey ölçülebilir, takip edilebilir. CRM’inizi direkt olarak güncelleyen müşteri profillerinizi daha iyi anlamak için çıkarılabilecek veriler de mevcut.

Markalar ayrıca erişimi en üst düzeye çıkarmak için “e-deneyim”i kullanabilir ve bulundukları fiziksel konumla, sınırlı etkinleştirmelerin doğasında bulunan ölçek sorunlarının üstesinden gelebilir.

Katılımcı rakamlarının pandemi öncesi seviyelerin oldukça altında olmasıyla, COVID-19 sonrasında erişim daha da zorlaştı. Bununla birlikte markalar, tüketicileri farkındalıktan satın almaya götürmenin en hızlı yollarından biri olarak deneyime değer vermeye devam ediyor. “E-deneyim”, geleneksel, dijital ve sosyal reklamcılık ile fiziksel deneyim arasındaki köprü. Kolayca ölçeklendirilebilir, erişimle birlikte dijitalin avantajlarına sahiptir fakat eğlencenin merkezinde tüketicilerle tamamen daha yaratıcı bir deneyim sunarak desteklemeye ve satın almaya yol açar.

Samsung filmindeki kullanıcı deneyimi, bir oyundakine benzer anlar yarattı. Oyun dışı konseptlerde avatarlar, ilerleme çubukları veya lider panoları gibi oyun mekaniklerini kullanarak deneyimleri yükseltebilir, satışları artırabilir ve ödüller verebilirsiniz. Belirli bir seviyeye ulaşanlar indirimler alabilir veya özel alanların kilidini açabilir. John Lewis’ın en son Noel reklamı “Beklenmeyen misafir”; reklamdan sahneleri keşfedebileceğiniz, artırılmış gerçeklik karakterleriyle tanışabileceğiniz ve basılabilir sürprizler indirebileceğiniz eşlikçi bir oyuna sahip.

Moda markaları da potansiyeli gördü. Örneğin; oyuncuları, avatarları olan bir video oyunu aracılığıyla koleksiyonunu keşfetmeye davet eden ve Fortnite’ın Travis Scott ile olan bağlantısını unutabilen Balenciaga, müzik ve modayı başka bir düzeye taşımakla kalmayıp yepyeni bir kültürel fenomen haline geldi. Ayrıca Snapchat’in artırılmış gerçeklik araçlarını içeren, tüketicilerin giysi ve aksesuarları “sanal olarak” denemelerini ve bunu arkadaşlarıyla paylaşmasını sağlayan Farfetch ve Prada ile ortaklıklarını gördük.

Tüm bunlar, oyunlaştırmayı ve e-ticareti yeni yollarla keşfetmektir ve elimizdeki teknolojileri daha fazla yaymak için influencer’lardan yararlanarak yapabileceğimiz daha çok şey var. Oyun dünyasında oyun içi satın alma olağandır fakat bunun e-ticaret için neler yapabileceğini bir düşünün. Dijital deneyim, daha etkileşimli hale gelerek, çekici ve ilham verici bir alışveriş ortamı yaratır. 

Çevrim içi izleyicilerle gerçekten etkileşim kurmak ve onları etkilemek, onları satın alma yolculuğuna teşvik etmek istiyorsak en yeni dijital araçları eğlence ve oyun teknikleriyle birlikte her zamankinden daha yaratıcı kombinasyonlarla kullanmamız gerekir.

Smyle Kurucusu ve İnovasyon Direktörü

Matt Margetson

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 119. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.