artwork

Noel Baba’nın yeni yardımcıları

1 sene önce

0

Uzun bir süredir Noel reklamları markalar tarafından tercih ediliyor. The Gold Studios CEO’su Eddie Gold ise bu yılki farkın, TikTok influencer’larını dahil eden kampanyalar olacağı görüşünde.

Son 10 yıldır Noel kampanyası lanse etmek artık bir formül haline geldi ancak bu yıl her şey tamamen değişti: Noel kampanyaları için TikTok influencer’larını arayan markalarda önemli bir artış var.

Eylül 2020’de, The Gold Studios’taki müşterilerimizden biri olan 22 yaşındaki The Extra Girl, Fiat 500’ün içinde birkaç arkadaşına TikTok videoları çekip gönderiyordu. Tam 1 yıl sonra, 1,4 milyon takipçisi oldu ve birçok küresel otomobil üreticisi tarafından Noel kampanyaları için teklif alıyor.

Son aylarda geniş kitlelere hitap eden lüks markaların influencer pazarlama kampanyaları için TikTok’a yöneldiğini gördük. Ünlüler, komedyenler, dans grupları, makyözler ve hatta çiftçilerle sözleşme imzaladılar ancak büyük patlama, TikTok influencer kampanyası yılı olarak ayarlanan 2021 Noel ile birlikte gerçekleşecek.

Geçen yıl Pret A Manger, bir Noel kampanyası hazırlayan ilk İngiliz markalarından biri olarak TikTok’un etkisine dikkat çekilmesini sağladı. #JoyWithPret Challenge, 1,5 milyar izlenmeye ulaştı. O zamandan beri İngiliz markalı TikTok içerik stratejilerinde muazzam bir yükselişe tanık olduk.

TikTok geçen aralık ayından bu yana katlanarak büyüdü. Londra ekibini 2.000 kişiye (birçoğu reklam satışlarında) güçlendirdi. Bu yılın başlarında marka, Euro 2020’ye sponsor oldu ve yakın zamanda Ant&Dec ile ulusal bir marka kampanyası başlattı. Aynı zamanda maksimum video süresini üç dakikaya çıkarmak gibi başka stratejik kararlar da aldı. 

En önemlisi platform, uygulama içinde markaların doğrudan tüketicilere satış yapmasına olanak tanıyan yeni s-ticaret (sosyal ticaret) özelliğini başlattı. Şimdiye kadar markalar TikTok’tan satış sonuçlarını ölçmekte zorlanıyordu. Fakat şimdi TikTok’taki faaliyetlerinin satış rakamlarını nasıl etkilediğini doğrudan görebilecek. 

Amazon Prime Video, Everybody’s Talking about Jamie müzikalinin film uyarlamasını tanıtmak için Juicy Boy (1,9 milyon takipçi) gibi yaratıcıları kullanıyor. Under Armour ise uygulamada dört haftalık bir fitness kampına ev sahipliği yapmak için Anthony Joshua (179.000 takipçi) ile birlikte çalışıyor.

Noel’e yaklaşırken markalı içerik, etkileyici pazarlama, geleneksel reklam yerleştirme, sponsorlu hashtag’ler, müzik sponsorluğu ve canlı yayınlar dahil olmak üzere çeşitli TikTok kampanyaları başlatan markaları görmeye hazır olun.

Herkes markaların kitlesel erişim ve yüksek katılım istediğini biliyor ve TikTok, bu istekleri fazlasıyla karşılıyor. Öyle ki John Lewis, Marks & Spencer, Tesco ve Sainsbury’nin Noel reklamları için geçen yılki YouTube görüntülemeleri 10 milyona ulaştı. Leeds United’ın son maçta Newcastle’a karşı attığı gol ise TikTok’ta 13 milyon kez görüntülendi.

Bunun dışında pek çok marka, platformla ne yapacaklarını bilemedikleri için bu Noel’de kitlelerden uzak kalacaklar. Evet, birçoğu TikTok’un sadece çocuklar için olduğu düşüncesinde sıkışıp kaldı ama yanılıyorlar. Platform şimdi koşu sırasında izleyen babalardan, ofiste hızlıca göz atan annelere kadar her yaş grubuna hitap ediyor.

Dolayısıyla sadece bir ay kadar kala markaların önemli bir seçim yapması gerekiyor. Milyonlarca kişi tarafından görülen TV reklamıyla mı, yoksa milyarlarca kişinin gördüğü TikTok kampanyasıyla mı yola devam edecekler? Evet, 2021 Noel’i muhtemelen TikTok’u kullanmaya istekli markalar kazanacak.

Eddie Gold

The Gold Studios CEO’su

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 118. sayısında yayımlanmıştır.