Nobody’s Child’ın “çocuksu model”ine yasak

Moda markası Nobody’s Child‘ın billboard’ları çocuk gibi görünen bir modeli cinselleştirdiği yorumuyla yasaklandı.

İngiltere’nin bağımsız reklam denetleyici kurumu The Advertising Standards Authority, modelin yüzünün ve pozunun çocuk yaşta birinin cinsel obje olarak gösterildiği izlenimi oluşturduğuna dair üç şikayet aldı. Bunlara ek olarak, Nobody’s Child (Kimsenin çocuğu değil) isminin görseldekinin savunmasız bir çocuk olduğuna dair gönderme yaptığı yorumu geldi.

Markanın kurum içi hazırladığı ilanların birinde, bir kadın geniş bir sandalyede, bir bacağı hafif yukarıda gösterilirken diğeri de modeli, kanepenin kenarında oturmuş, bir kolu aşağı doğru sarkarken gösteriyor.

Marka, görsellerin yoruma açık olduğunu ancak modelin cinselleştirilmediğini ve çocuk gibi gösterilmediğini ayrıca kendisinin 21 yaşında olduğunu açıkladı. İsimle ilgili olaraksa “artık çocuk olmayan, kendi kişiliklerini oluşturan hedef kitlelerinin duygularını yansıttığını” belirtti.

Yine de ASA, Nobody’s Child isminin yanında görünen modelin çocuk olarak algılanacağını söyledi ve ekledi: “Bu bağlamda, modelin verdiği pozun saldırıya açıklığı ve cinsel açıdan erken gelişmişliği vurguladığını düşünüyoruz. Reklamların cinsel açıdan akıl çelen bir pozla, savunmasız olduğu algılanabilecek çocuk yaşta görünen bir modeli gösterdiği sonucuna vardık.”

ASA, “sorumsuz ve ciddi ya da büyük çapta suç yaratabilecek türde” olmaları sebebiyle reklamların tekrar yayınlanmasını engelledi.

 

Kaynak: Campaign UK

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.