Nike “Bir Londralıyı kimse yenemez”

Wieden & Kennedy London çalışmasında Nike “Bir Londralıyı kimse yenemez” (Nothing beats a Londoner) söylemiyle üç dakikalık bir reklam filmi hazırladı ancak reklam, LDNR kısaltması nedeniyle bazı hukuki problemlerle karşılaştı.

Yeni reklam filminde Nike “Bir Londralıyı kimse yenemez” derken, şehrin gerçek insanlarını başrole alıyor.

Yeni reklam filminde Nike “Bir Londralıyı kimse yenemez” diyerek Londra’da yaşam mücadelesini ve şehirde yaşayanların her anının sporla iç içe olduğunu ortaya koyuyor. Reklam filmi okula giden çocuklardan geceleri Peckham’da koşan kadınlara, basketbol sahalarında kendisine yer bulmaya çalışan gençlerden buzlu olumsuz hava koşullarında mücadele etmek zorunda kalan tenisçilere kadar toplumun en “yaşayan” kesimlerini kapsıyor.

Gerçek insanlar başrolde

Genellikle profesyonel sporcularla çalışan Nike, yeni kampanyasında sıradan insanlara yer veriyor. Ürünlerini kullanan “halktan” insanlara yer verilen kampanya, Londralıların tutkularını ortaya koyuyor. Üstelik reklamda bir kez bile Big Ben ya da London Eye gibi klişe Londra görüntülerini görmüyoruz.

“Keşke ben yapsaydım”

Vicki Maguire ve Laura Jordan Bambach gibi sektörün önde gelen isimleri tarafından “keşke ben yapsaydım” ve “yılın kampanyası” gibi cümlelerle övülen reklam, ne yazık ki LDNR kısaltması nedeniyle hukuki problemler yaşıyor. Kısaltma 2015 yılında LNDR isimli bir spor giyim markası tarafından tescillenmiş.

Nike sözcüsü bu konuda “Hukuki meselelerle ilgili yorum yapmayız” derken, LNDR adına Joanna Turner, “Özellikle bizim gibi büyümekte olan bir marka için marka kimliği ve pazardaki bilinirlik yaşamsaldır. Bu nedenle, ne pahasına olursa olsun markamızı korumak, markamız ve ürünlerimiz konusunda karışıklıkları engellemek zorundayız” yorumunu yapıyor.

Son günlerde Nike, Edgar Wright imzası taşıyan reklamıyla ve cinsiyet eşitliğini ön plana alan Oscar Ödülleri çalışmasıyla da çok konuşulmuştu.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.