Nielsen yeni dijital reklam ölçüm sistemini duyurdu

Nielsen dün (16 Ekim) dijital reklam ölçümleme sistemini duyurdu ve bu sistemin reklamcılara tüketicilere ulaşan online kampanyalarının etkililiğini değerlendirmede “daha önce görülmemiş bir kesinlik” sağlayacağını belirtti. Servis OCR yani Online Campaign Ratings olarak isimlendirildi. Daha önce Unilever ve Reckitt Benckiser tarafından test edilmişti. OMD ve PHD de bu sistem için imzasını atan ilk medya ajansları arasında yer alıyor.

Nielsen adına konuşan bir yetkili 30 kampanyadan derlenen kanıtlara dayanarak reklamcıların bu sistemi  pazarlama bütçelerinden ortalama yüzde 11 tasarruf etmek ya da kampanya etkililiğini ortalama yüzde 14 arttırmak için kullanabileceklerini söyledi.

Sistem Nielsen panellerindeki verilerle online veri sağlayıcılarından gelen anonim demografik verileri birleştirerek çalışıyor. Yetkili ayrıca bunun kesin erişim, sıklık ve Gross Rating Point bilgisi sağlayacağı söyledi. GPR erişilen hedef kitlenin görüntülenme sıklığı ile çarpımından elde edilen yüzde oluyor.

Kaynak: MediaWeek

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.