Site icon Campaign Türkiye

New York Times iklim değişikliği hakkında güçlü bir mesaj veriyor

New York Times iklim değişikliği ve yarattığı etkilere dikkat çekmek için yeni sayısını bu konuya adadı. Derginin 5 Ağustos 2018 sayısında özel bir konu işleniyor: 1979 ile 1989 yılları arasında dünyanın “iklim değişikliğini nasıl durdurabileceğine” dair sadece tek bir makale var.

Yayın, roman yazarı Nathaniel Rich tarafından tek parça yazıyla ve neredeyse çıplak bir kapakla çıkarıldı ancak bu sanat eseri kapağının sessiz çıkmasının ardında daha derin bir neden var.

 

Bu konuyla ilgili fotoğrafçı George Steinmetz‘in çektiği birkaç fotoğraf ve videoya rağmen, baş editör Jake Silverstein, “Görsel malzemenin hiçbiri kapak için doğru görünmüyordu” dedi.

Derginin tasarım direktörü Gail Bichler kapak tasarımı ile ilgili “İklim değişikliğinin etkilerini tamamen aktaran tek bir görüntü yok” ve “basit bir ifadeyi ve sessiz bir açıklama olsa da, çok güçlü bir mesaj oldu” dedi.

Minimal kapak, beyaz renkte keskin bir şekilde basılmış tek bir cümleye sahip: “Otuz yıl önce gezegeni kurtarabilirdik.” Baş editor Jake Silverstein’a göre, sanat eseri niteliğindeki kapağın etkisinin çoğu, söylenmeyen şeylerden kaynaklanıyor.

Exit mobile version