Netflix, YouTube, Facebook, Instagram video kalitelerini düşürüyor

Koronavirüs salgını sebebiyle dünya genelinde bir çok noktada insanlar evlerine kapanmış şekilde karantina konumundalar. Bu da evde, internette geçirdikleri vakitleri artırıyor. İnternet devleri Netflix, YouTube, Facebook, Instagram da internet yoğunluğunu bir nebze azaltabilmek ve karmaşıklığın önüne geçebilmek için video kalitelerini düşürmeye karar verdiler. 

Daha önce online dizi ve film platformu Netflix, Avrupa’daki kullanıcılarına sunduğunu yayın hızında yüzde 25’lik bir yavaşlatmaya gideceğini açıklamıştı. Sonrasında ise Youtube, sadece birkaç kez kullanım konusunda zirveyi gördüklerini ancak yine de ‘sistem üzerindeki genel baskıyı azaltmak’ için akış kalitesini düşüreceklerini duyurmuştu. Şimdi de Facebook ve Instagram’ın da dahil olmasıyla bu kapsamlı bir internet önlemine dönüştü.

Bunun yanında şimdiye kadar Avrupa telekomünikasyon operatörlerinin şu anki veri trafik akışıyla baş edebildiklerini açıklasa da birçok insanın evden çalışmaya geçtiğinden dolayı ağlarda tıkanma olma ihtimalinden endişeleniliyor.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.