artwork

Netflix Kurucu Ortağı Reed Hastings, CEO görevini devrediyor

2 ay önce

0

Yayın devinin 4. çeyrekteki abone büyümesi, beklentileri aştığı için Hastings kontrolü Greg Peters ve Ted Sarandos’a devrediyor.
Netflix’in kurucu ortağı Reed Hastings, yirmi yılı aşkın süredir yönetimde kaldıktan sonra görevinden ayrılıyor ve yönetim kurulu başkanı olarak yeni bir rol üstleniyor.
Netflix şimdi Ted Sarandos’la birlikte eş CEO’luğa yükseltilen Greg Peters tarafından yönetilecek. Yeni liderler, perşembe günü yatırımcılara herhangi bir büyük strateji veya kültür değişikliği uygulamayı planlamadıklarını söyledi
Peters, şirketin kazanç görüşmesinde “Şu an için elimizde bir değişiklik planı yok. Genel olarak yaptıklarımızı sürdüreceğiz.” dedi. Hastings ise bir blog gönderisinde hayırseverliğe daha fazla zaman ayırmayı planladığını söyledi.
Diğer yönetici değişiklikleri ise şöyle; eski küresel TV başkanı olan Bela Bajaria, içerikten sorumlu yönetici oldu ve Scott Stuber, Netflix Film’in başkanı oldu.
Lider değişikliği, Netflix’in 2022’de şirketin abone düşüşünü başarılı bir şekilde kurtardığını ortaya koyan dördüncü çeyrek kazançlarını açıkladığı sırada duyuruldu.

Yayın hizmeti, 4. çeyrekte 7.7 milyon abone kattı ve yaklaşık 4.5 milyon olan tahminini çok aştı. Netflix, abone artışını son çeyrekte Wednesday ve Harry & Meghan belgesel dizisini de içeren güçlü içerik listesine bağladı. Netflix dünya genelinde şu anda 231 milyon aboneye sahip. Üye sayısındaki artışa rağmen, Netflix’in mali durumu 4. çeyrekte yavaşladı.

Şirket, önceki üç çeyreğe göre düşüşle 7,85 milyar dolar gelir elde etti. 55 milyon dolarlık kâr, 2021’in aynı dönemine göre %90’lık bir düşüşü temsil ediyor.

Netflix, hissedarlara yayınladığı mektupta Kasım 2022’de başlattığı reklam destekli kategori hakkında belirli ayrıntılar vermedi.

Kesin olmamakla birlikte, 6,99 ABD doları tutarındaki bu reklamlı kategorinin üyelik artışı sağladığına inandığını ve “çok az” kullanıcının ücretli kategoriye geçiş yaptığına tanık olduğunu söyledi.

Mektuba göre, reklamlı taraftaki katılım beklenenden daha iyi ve reklamsız planlardaki üyelerle tutarlı.

Netflix, reklamlı kısımdan artan gelir ve kâr sağlayacağından emin olduğunu ancak 2023 üzerindeki etkisinin “mütevazı” olacağını söyledi. Küresel olarak 180 milyar dolar değerinde olduğunu tahmin ettiği bir sektör olan markalı TV’ye özel dikkat çekti.

Çeviri ve Uyarlama: Necla Eylül Durukan
Kaynak: Campaign US
Senin için
Tümünü göster
Hayatta her şeyi değiştiremeyiz… Yemek uygulamamız hariç!

Migros Yemek, üç filmden oluşan yeni lansman kampanyasını yayınladı...

Pepsi 15 yıl sonra ilk kez logosunu değiştirdi

Pepsi, logosunu ve marka kimliğini yeniledi. Pepsi yeni logosunda nostaljik...