Netflix için yeni yazı tipi “Netflix Sans”

190 ülkede gerçekleştirdiği operasyonlarıyla gün geçtikçe büyüyen Netflix, artan masraflarını sınırlandırmak ve marka kimliğini daha “sahiplenilebilir” kılmak amacıyla kendi yazı tipini geliştirdi. Dalton Maag ve Netflix marka tasarım lideri Noah Nathan iş birliğiyle hayata geçirilen yeni yazı tipi “Netflix Sans” ismini taşıyor.

Yeni Netflix yazı tipi “Netflix Sans”, sade, gözü yormayan, işlevsel bir forma sahip.

Noah, “Netflix’in çalışmalarının uluslararası doğası nedeniyle font lisanslama süreçleri çok maliyetli olabiliyor. Bu yazı tipini geliştirmek markanın görsel kimliğine daha özgün ve sahiplenilebilir bir element eklemekle kalmıyor, milyonlarca dolar tasarruf da sağlıyor” açıklamasını yaptı.

Hem estetik hem de işlevsel amaçlar gözetilerek oluşturulan font, büyük harflerde “sinematik”, küçük harflerde ise “kompakt ve etkili” bir tarz düşünülerek tasarlanmış. Noah yeni yazı tipi için “dikkat dağınıklığı yerine sanatı öne çıkarıyor” tanımını yapıyor.

Diğer font aileleri gibi regular, light, thin, medium, bold ve black formlarını da kapsayacak şekilde tasarlanan Netflix Sans, göz yormayan ve marka kimliğini güçlendiren bir yapıya sahip.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.