Site icon Campaign Türkiye

Netflix, 200 milyon aboneyi aşarak rekor kırdı

Netflix, 200 milyon aboneyi geçerek şu ana kadarki en fazla abone sayısına ulaştı.

Popüler video yayıncısının yıllık geliri yıllık % 24 artarak 25 milyar doların üzerine çıktı ve işletme karı % 76 artarak 4,6 milyar dolara ulaştı.

Netflix’in yaptığı açıklamaya göre, şirket 2020 yılının dördüncü çeyreğinde 8.5 milyon yeni abone kazanarak 200 milyon abone sayısına ulaştı. Böylelikle Netflix, 2020 toplamında 37 milyon yeni abone kazanmış oldu.

Dördüncü çeyrekte faaliyet karını yüzde 108 artırarak 954 milyon dolara çıkaran Netflix’in net karı ise yüzde 8 düşüşle 542 milyon dolar olarak  gerçekleşti. Dağıtılabilir hisse başına kar yüzde 8,5 azalarak 1,19 dolar oldu.

Netflix’in toplam abone sayısı dördüncü çeyrek sonunda geçen yılın  aynı dönemine görde yüzde 21,9 artışla 203,66 milyona ulaştı.

İnsanlar, koronavirüs salgınının bitmeyen aşamalarıyla başa çıkmak için evde karantinada kaldıkça, Netflix kullanım sayılarında, gelirinde ve kârında keskin bir artış oldu.

Video yayın platformu, dördüncü çeyrek ve tüm mali yıl için finansal verilerinde keskin bir büyüme bildirdi.

Şirketin artık kısa süreli operasyonları için dış borçlanması beklenmiyor.

Netflix’in gelirlerinin yanı sıra en çok izlenen içerikleri de belli oldu. 72 milyon hane The Midnight Sky’ı, 68 milyon hane ise Holidate’i izledi. The Crown’un son sezonu şimdiye kadarki en popüler sezon oldu ve 100 milyon hane tarafından izlendi. The Queen’s Gambit’i yayınlandığı ilk dört hafta içinde 62 milyondan fazla hane izledi. Çeyreğin sonuna doğru yayınlanan Bridgerton’ın da ilk dört haftasında 63 milyondan fazla hane halkı görüntülemesine ulaşacağı öngörüldü.

Exit mobile version