artwork

Net sıfıra giden yolu hızlandırıyoruz

1 sene önce

0

Sürdürülebilirlik dünyanın yeni konuşma dili haline geldi. Toplumların, bireylerin ve kurumların dünyanın geleceği hakkında endişeleri var. Çalışanlar, müşteriler ve yatırımcılar gibi önemli paydaşların ve markaların içinde bulunduğu ekosistemde yollarının kesiştiği her paydaşın bu yönde bir talebi var. Global stratejimiz “Yeni Denklem” çok disiplinli bir model. Stratejimizin merkezinde sürdürülebilir bir geleceğe yatırım yapmak yer alıyor. Küresel çapta, müşterilerimize daha iyi hizmet vermemizi sağlayan yeni teknolojilere, işimizin kalitesine ve yeni ürün ve hizmetlere, becerilerini ve yeteneklerini geliştirmek için çalışanlarımıza yatırım yapıyoruz: PwC son bir yılda küresel olarak 3,1 milyar ABD doları yatırım yaptı. Küresel ağın dışında, PwC Türkiye olarak da bu sene sürdürülebilirlik adına çok önemli adımlar attık: Dünyanın en büyük sürdürülebilirlik platformu Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’ne katıldık. PwC Türkiye’de İnsan Hakları, Çalışma, Çevre ve Yolsuzlukla Mücadele alanlarında Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’nin On İlkesini destekliyoruz. Tüm bu çalışmalarımızı şeffaflık ilkemiz doğrultusunda tüm paydaşlarımızla paylaşmayı hedefledik ve bu sene ilk sürdürülebilirlik raporumuzu yayınladık. 

PwC olarak iklim değişikliğinin etkilerini hafifletmek ve iklim krizini yönetmek adına Eylül 2020’de, 2030 yılına kadar sera gazı emisyonlarımızı net sıfıra çekeceğimiz taahhüdünde bulunan şirketlerden biriyiz: Hedefimiz kapsamında atacağımız adımlar, yapacağımız hesaplamalar ve yaklaşımımıza ilişkin gerçekleştirdiğimiz net çıkarımlar sayesinde taahhüdümüz Science Based Targets Initiative (SBTi) tarafından onaylandı. 2030 Net Sıfır Taahhüdü kapsamında verimliliği artırmak, yenilenebilir kaynaklara geçiş, karbon dengeleme olmak üzere 3 ana aksiyon planımız bulunuyor. Sadece kendi operasyonlarımızdan kaynaklı emisyonlarımızı değil; karbon ayak izimizde en önemli etkiye sahip olan iş seyahatlerimiz sebebiyle oluşan dolaylı emisyonlarımızı da azaltmayı hedefliyoruz. 2021 mali yılı Kasım ayından itibaren İstanbul ve Ankara ofislerimizin elektrik ihtiyacının %100’ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılıyoruz. Bu dönüşümle toplam elektrik tüketimimizin %95’ine yakınını yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlıyoruz. Önümüzdeki dönemde tüm ofislerimizde yenilenebilir enerji dönüşümünü tamamlamayı planlıyoruz. Kapsam 1 emisyonlarımızın %56’sı, toplam emisyonlarımızın %50’si araç yakıtlarından kaynaklanıyor: Şirket araçlarımızdan kaynaklı emisyonlarımızı azaltma amacıyla araç filomuzda değişiklikler yapıyoruz.

Net Sıfır stratejimizin diğer odak alanı olan karbon dengeleme üzerine çalışmalarımızı sürdürüyoruz; gönüllü karbon dengeleme projelerine yatırım yapıyoruz. Karbon dengeleme faaliyetlerimizi hızlandırmayı hedefliyoruz. Bu doğrultuda 2021 mali yılında Soma Rüzgâr Enerji Santraline destek olarak karbon dengeleme projesine yatırım yaptık.

Başka bir önemli aksiyonumuz, değer zincirindeki sürdürülebilirlik üzerine. Küresel olarak satın alınan mal ve hizmetlerin emisyonuna göre %50’sinin 2025 yılına kadar bilime dayalı hedefleri olan tedarikçilerden oluşmasını hedefliyoruz. Tedarikçilerimizi bilime dayalı bir hedef belirlemeye teşvik ederek veya tercihen halihazırda bilime dayalı hedef belirlemiş olan tedarikçilerle iş birliği içerisinde olmayı planlıyoruz. Bununla birlikte, net sıfır hedefine ulaşmak şirketlerin karşılaştığı en büyük güçlüklerden biri. Düşük karbon hedefine ulaşabilmek için doğru bir strateji, tanım ve dönüşüm vizyonu gerekiyor. Sadece kendimize değil, müşterilerimiz için iklim konularını yönetebilmek, net sıfırın gerektirdiği dönüşüm ve çeviklikte karşılaşılan zorlukları çözme konusunda liderlik ediyoruz.

Çalışanlarımız başta olmak üzere toplumun, çevrenin korunmasına yönelik daha fazla bilgi edinmesine yardımcı olmayı ve sürdürülebilirlik konusunda farkındalık yaratmayı her zaman amaç ediniyoruz. Şirketlerin çevresel sürdürülebilirlik politikaları oluşturmasına destek oluyoruz. 

Müşterilerimizin net sıfıra giden yolu hızlandırmalarına, Kapsam 1, Kapsam 2 ve Kapsam 3 emisyonları çerçevesinde, karbon ayak izlerini haritalandırmalarına yardımcı oluyoruz; net yol haritaları ve ölçümler dahil olmak üzere düşük karbona ulaşmak için stratejiler oluşturuyoruz. 

Cenk Ulu

PwC Türkiye Kıdemli Şirket Ortağı

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin Sürdürülebilirlik Özel sayısında yayımlanmıştır.

Senin için
Tümünü göster
Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu: “Türkiye bölgesel bir üs…

T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi, Türkiye’nin sunduğu yatırım fırsatlarını küresel iş...