Site icon Campaign Türkiye

Nestlé DAMAK fıstık ve çikolatanın hikayesini belgeselleştirdi

İz TV işbirliği ile Nestlé DAMAK fıstık ve çikolatanın hikayesini belgeselleştirdi. “Efsane Tadın İzinde: Fıstık ve Çikolata” isimli belgeselde gezgin Coşkun Aral çikolatayı çikolata yapan tadların izini sürüyor.

Dünyanın ilk Antep fıstıklı çikolatası DAMAK’ın iki eşsiz tadı fıstık ve çikolatanın hikayesinin anlatıldığı belgeselin galası 29 Mart akşamı gerçekleştirildi. Bir fıstık fidanıyla Antep’te başlayan, ardından Meksika’da bir kakao çiftliğine uzanan ve fıstık ile kakao tarımının sürdürülebilirliğine dikkat çekilen belgesel film 31 Mart itibariyle İz TV ekranlarında olacak.

Belgesel yapımcısı ve gezgin Coşkun Aral, film boyunca 85 yıllık maziye sahip dünyanın ilk Antep fıstıklı çikolatası DAMAK’ın izini sürüyor, kakao ve fıstığın geleceği için sürdürülebilir tarımın önemine dikkat çekiyor. Çekimler için binlerce kilometre yol kat edilen belgesel filmi, Coşkun Aral’ın da doğup büyüdüğü topraklar olan Mezopotamya topraklarında başlıyor. Birkaç haftalık genç bir fidanla başlayan yolculukta ülkemizin en değerli yemişi olan Antep fıstığının tohumdan asırlık ağaca ulaşan süreci anlatılırken, üretici ve uzmanlarla görüşülüyor. Belgeselde ayrıca Antep fıstığının verim ve kalitesinde artışı sağlamak, tarımını özendirmek için Nestlé DAMAK ve TEMA Vakfı tarafından 2011 yılında yürütülmeye başlanan “Fıstığımız Bol Olsun” projesine yer veriliyor.

Antep’ten Meksika’ya

Gaziantep’in bereketli topraklarından binlerce kilometre uzaklıktaki Orta Amerika’ya uzanan ekip, dünyanın en önemli kakao üreticileri arasında yer alan Meksika’ya gidiyor ve St. Luis kakao çiftliğindeki yetiştiricilerden bilgi alıyor. Meksika’dan Türkiye’ye dönüşte ise ikisi de tanrıların meyvesi olarak adlandırılan fıstık ve kakaonun buluşma anına geçiliyor.

 

 

 

Exit mobile version