Sistem 9: Müşterileri ile iletişimini dijitalleştirmeyen kaybedecek

Sistem 9 Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Suzi Baharti ile pazardaki yerini gün geçtikçe artıran “Dijital Yayın ve Bilgilendirme Ekranları”nı konuştuk.

Sistem 9 Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Suzi Baharti

Tüm dünyada yaygınlaşan Digital Signage sektörü Türkiye’de de büyük gelişim gösteriyor. Bankalar, mağazalar, sinemalar, restoranlar gibi pek çok yerde karşımıza çıkan dijital ekranlarla markalar müşteri memnuniyetini artırıyor ve kurumsal iletişimlerini güçlendiriyor. Görüşlerini aldığımız Sistem 9 Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Suzi Baharti, Digital Signage Sistemleri’nin günümüz rekabet ortamında firmalar için bir zorunluluk olduğunu belirtiyor.

Campaign Türkiye: Sistem 9’un kuruluş hikâyesinden kısaca bahseder misiniz?

Suzi Baharti: Türkiye’ye kapalı devre TV yayıncılığını getiren öncü firmayız diyebiliriz. İlk olarak 2005 yılında kuaförlerde reklamverenler için indoor dijital mecra oluşturarak sektöre giriş yaptık. 2007 yılına geldiğimizde ise o dönem özel bankalardan birinin pazarlama yöneticisi, benzer sistemin kendi banka şubelerine kurulması teklifiyle geldi. Bankaya kurduğumuz bu sistemi daha sonra, diğer bankalar da hızla takip etti. Ardından sinemalar, fastfood zincirleri, havayolu firmaları, üretim tesisleri, holdingler, mağazalar derken geniş yelpazede birçok sektöre yaydık. Günümüzde 200’e yakın orta ve büyük ölçekli kuruma hizmet veriyoruz. 18 farklı ülkede 40 binden fazla ekranı yöneterek Türkiye ve Avrupa’da sektörün en büyükleri arasında ilk sıralara yerleştik.

 

Campaign Türkiye: Digital Signage alanında dünyadaki gelişimi ve yaygınlaşmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Suzi Baharti: Dünyada ‘Digital Signage’ olarak bilinen, bizim ise Türkiye’de ‘Dijital Yayın ve Bilgilendirme Ekranları’ adıyla yaygınlaştırdığımız sektör henüz çok genç. Potansiyelinin sadece yüzde 25’lik kısmının kullanılıyor olmasına rağmen dünyada 14 milyar dolarlık bir iş hacmine ulaştı. Hayatın her alanında dijitalleşme artık kaçınılmaz hale geldi. Dolayısıyla kızışan rekabette rakiplerinin bir adım önüne geçmek isteyen her ölçekteki şirket artık dijitalleşmek zorunda. Gerek sektörün genç olması gerekse de önünde kullanılmayı bekleyen büyük bir potansiyel olması, geleceğinin parlak olacağını gösteriyor. Nitekim yapılan global araştırmalarda 2020 yılında sektörün pazar büyüklüğünün 23 milyar doları aşacağı yönünde tahminler yapılıyor.

 

Campaign Türkiye: Bu teknolojilerin Türkiye’deki gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Suzi Baharti: Ne yazık ki Türkiye’de sektörle ilgili ortada ciddi bir araştırma bulunmuyor. Aralarında bizim de bulunduğumuz ve toplamda piyasanın yüzde 90’ını kontrol eden 4-5 büyük firmanın yaptığı işlerden hareketle Türkiye’de pazarın henüz 50 milyon dolar üzeri seviyelerde bir hacme ulaştığını söyleyebiliriz. Dijitalleşme tüm sektör ve alanlara yayılıyor. Bu arada tüm kurum ve kuruluşlar artık maliyetlerini azaltıp, doğa dostu çözümlere yöneliyor. Her iki açıdan da baktığımızda sektörün önünün açık olduğunu ve büyüme potansiyelinin güçlü olduğunu görüyoruz. Şirketlere kurup yönettiğimiz dijital ekranlar baskı maliyetlerinde yüzde 40, enerji maliyetlerinde ise yüzde 30’a ulaşan bir tasarruf sağlıyor. Dijital Yayın ve Bilgilendirme Ekranları, şirketlerin marka değerini yükseltirken, yöneticilere bilgi, duyuru ve mesajlarını anında ve tek merkezden güncelleme fırsatı sunuyor. Bu özelliklerin hepsini göz önüne aldığımızda, yeni nesil iletişim aracı olan dijital ekranlara talebin giderek artacağını görüyoruz. Artan talep, önümüzdeki dönemde kullanım alanlarını genişletip sektörü de büyütecektir ve satış sürecinde bu dijitalleşmeye ayak uyduramayan firmaların da var olması hiç kolay olmayacak.

Campaign Türkiye: Hangi sektörlerin digital signage sistemlerini kullanmaya ihtiyaçları olduğunu düşünüyorsunuz?   

Suzi Baharti: Aslında bakarsanız tüm sektörlerin ihtiyacı olduğunu söyleyebilirim. Evden adımınızı atıp iş yerinize gelene kadar hayatın içinde olan birçok alanda ‘Dijital Yayın ve Bilgilendirme Ekranları’ var. Şimdilik ağırlıklı olarak bankalar, sinemalar, restoran ve fastfood zincirleri, perakende mağazacılık, turizm, sağlık, alışveriş merkezleri, fabrikalar gibi sektör ve alanlarda talepler alıyor.

 

Campaign Türkiye: Sistem 9’un bu alana yaklaşımı konusunda bilgi verebilir misiniz? Ne tür ürün, çözüm ve hizmetler sunuyorsunuz?

Suzi Baharti: Dijital Yayın ve Bilgilendirme Ekranları söz konusu olduğunda öncelikle bunların 7/24 çalışır durumda olması büyük önem kazanıyor. Mühendislerimiz tarafından geliştirilen S9Vision Digital Signage yazılımımız, ekranları uzaktan yönetme imkânı sunuyor. Tamamen bize ait olan bu yazılımın yanı sıra, tecrübeli içerik yönetim ve üretim ekibimiz, uzaktan erişimle ekran kontrolü yapan departmanımız, 81 ilde yerinde teknik servis hizmeti veren saha çalışanlarımız vb. öncü çözümlerimiz ile ‘anahtar teslimi’ hizmet veren tek firmayız diyebilirim. ‘Geleceğe Taşıyan Dijital Çözümler’ ilkemiz doğrultusunda tüm sektörlere Kurumsal TV, Dijital Menü Board, Video Wall, Toplantı Odası ve Otomasyona Sistemleri, İnteraktif ve LED ekran uygulamaları olmak üzere farklı ürünlerimizi sunuyoruz.

 

Campaign Türkiye: Sistem 9’un sunduğu bu ürün ve hizmetler şirketlerin hangi işlerini kolaylaştırıyor ya da nasıl bir katma değer sağlıyor?

Suzi Baharti: Şirketlere sunduğumuz hizmet ve çözümlerle ilgili yapılan dünyadaki araştırmaları yakından izliyoruz. Araştırmalara göre, Dijital Yayın ve Bilgilendirme Ekranları şirketlere çeşitli avantajlar sağlıyor. Bu avantajları özetlemek gerekirse; dijital ekranlara yansıtılan bilgi, duyuru ve reklamların geri dönüşü oranı yüzde 83, satışları artırma oranı da ortalama olarak yüzde 29 olarak belirtiliyor. Dijital Yayın ve Bilgilendirme Ekranları müşterilerin mağaza içindeki kalış süresini yüzde 30 artırırken, ödeme öncesi kuyruklarda algılanan bekleme süresini ise yüzde 35 gibi ciddi oranda azaltıyor. Son olarak iş güvenliği ile ilgili bilgilendirmeler ile iş yeri kaza oranlarını yüzde 20 azalttığı da saptandı. Diğer yandan kurumların afiş ile postere dayalı baskı ve operasyonel maliyetlerini de ortadan kaldırdığı ve işletmelere bir katma değer sağladığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

 

Campaign Türkiye: Sistem 9’u Türkiye’deki rakiplerinden ayıran özellik nedir? Neden kurumların bu alanda kapısını ilk çaldığı firma Sistem 9?

Suzi Baharti: Sistem 9 olarak anahtar teslim çözümler sunuyoruz. Donanım temin ve montajından yazılımı ile birlikte içerik üretim ve yönetimine, 7/24 teknik servis desteğinden uzaktan erişim ekran takibine kadar, uçtan uca müşterilerimize hizmet veriyoruz. Bu durumda bir sorunla karşılaşırsa tek muhatapları Sistem 9 oluyor. Dünyanın 18 ülkesinde hizmet veriyor olmamız, ülkemizden ve dünyadan bilinen markaların referanslarına sahip olmamız da çok önemli. Ve son olarak 13 yıl çok ciddi bir tecrübe. Bu tecrübeyle müşterinin ihtiyaçlarını doğru anlayıp bu ihtiyaca uygun çözümler üretmemizde bizi tercih etmelerini sağlıyor.

Campaign Türkiye: Tüm bu hizmetlerinizin yanında dijital açıkhava reklam mecralarına da yatırım yapan bir firmasınız. Bu alandan da söz edebilir misiniz kısaca?

Suzi Baharti: Sektörde ‘ilklerin öncü firması’ olarak tanınıyoruz. Türkiye’yi dijital yayın ve bilgilendirme ekranları ile tanıştırmanın yanı sıra, farklı bir alan olan açıkhava reklam sektörüne LOOK!screens markasını kazandırdık. Beyoğlu, İzmir Karşıyaka, Ataşehir ve Balıkesir Belediyeleri sınırları içerisinde Dijital Megalight ve Dijital CLP yatırımları gerçekleştirdik. Ayrıca Etiler, Maslak, Bakırköy sahil yolu olmak üzere  istanbul’un en etkili lokasyonlarında yer alan AVM ve kavşaklarda LED ekranlar ile yatırımlarımızı devam ettirdik. Günlük 5 milyonun üzerinde erişime sahip LOOK!screens açıkhava reklam mecramız tamamen dijital ve çağa uygun ürünlerle hizmet veriyor. Bizim gurur duyduğumuz noktalardan bir diğeri ise Türkiye’deki medya sektörü ve ajanslar ilk kez programatik reklamlarla sahip olduğumuz LOOK!screens ekranları aracılığıyla tanıştı. Değişen hava durumuna göre anlık ekrana yansıyan reklamlar ile farkımızı da ortaya koyduk. ‘Artık Açıkhava Daha Farklı’ mottosuyla yola çıkan LOOK!screens, önümüzdeki dönemde de hem yeni dijital açıkhava yatırımlarına hem de reklamverenlere özel yepyeni dijital çözümlerine devam edecek.

www.sistem9.com

Röportajın tamamını aşağıdan izleyebilirsiniz:

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Kasım 2017 sayısında yayımlandı.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.