Müşteri/Ajans ilişkileri kısaldı

Müşteri tarafında da ajans tarafında da güven duygusu zedelendi. Ajanslar atamalarını yerel kimyayı önemsemeden, uluslararası düzeyde gerçekleştiriyor.

Hatırlayabildiğim en eski zamandan bu yana müşteriler ve ajanslar, kampanyaların ana kullanım yeri oldu. Publicis’den yeni IPA başkanı Nigel Vaz ajansların müşteriyle olan ilgisini değiştirmek, büyüme amaçlı ortaklıklar kurmak istiyor. Ortak hedef ve ödül amaçlarına yönelmiş, adil ödemelere sahip güçlü dava birliktelikleri oluşturmak istiyor. Dikkate alınacak bir hırs ancak çoğu kurumun bulunduğu yer için uzun bir yol.

Müşteri tarafında da ajans tarafında da güven duygusu zedelenmiş. Ajanslar atamaları genellikle yerel müşteri / ajans kimyasına önem vermeyecek şekilde; uluslararası düzeyde yapılıyor. Bu parametrelerin sonucu olarak artık ajans/müşteri ilişkilerinin süresi kısalıyor. Karşılıklı sürdürülebilir kazanç ve ticari büyüme ile ilgisi olmayan kısa ömürlü, fiyat odaklı sözleşmeler arasında sıkışıyor.

Sadakat, saygı, güven, paylaşılan risk gibi kavramları şimdilerde reklamcılık sektöründe bulmak zor. Gerçek birliktelikten doğan ödülleri artık göremiyoruz. Audi ve Bartie Bogle Hegarty’nin iyi örnek olduğunu söylerdim. Ajans ve marka 1982 yılından beri birlikte çalışıyorlar, birlikte büyüdüler. fakat Audi geçtiğimiz aylarda bir konkur açtı. Bu durum BBH’i rekabete sürüklüyor. 

Audi’de konkur açan satın alma departmanıydı. BBH, gelecek yıla kadar sürmesi beklenen bir süreçte rakip ajanslara karşı rekabet ediyor. Evet, iyi bir tedarik departmanı konkura dahil olduğunda, pazarlama kararlarını geliştirerek başarılı bir ilişki için parametrelerin belirlenmesine yardımcı olabilir ancak konkur tedarikin öncülüğünde, bu durum maliyete odaklanılmasına yol açıyor.

Ajanslar, markalarla ortaklık yürütmek istiyorsa işe, kendilerine saygı göstererek ve kötü anlaşmalardan uzaklaşarak başlamalılar. Audi konkurunun satın alma önderliğinde olmasına karar veren tüm otoritelere teşekkür ederim, bu bir başlangıç.

 

Yaratıcılığı korumalı mıyız?-campaigntr

Campaign Global Editörü Claire Beale

 

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 90. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.