artwork

Multiplatform sistemi hayata geçti

9 sene önce

0

2014’ün ikinci yarısına girerken IAB Türkiye İnternet Ölçümleme Araştırması kapsamında sene başında verdiğimiz değişim müjdelerini gerçekleştirmeye başladık. Mart 2014’ten itibaren çoklu ekran trafiklerini yansıtan Multiplatform raporlama sistemi devreye girdi.

Böylece Türkiye, ABD, İngiltere ve Danimarka ile birlikte dünyada Multiplatform ölçüm sistemini devreye alan 4 ülkeden biri oldu. Bu sayede artık reklamverenler tüketicinin çoklu ekran kullanımının sitelerdeki yansımasını daha kolay izleyebilecek. Sitelere bilgisayarlar, akıllı telefonlar, tabletler ve diğer cihazlardan (Smart TV, oyun konsolları vb.) gelen trafiği görebilecek.

eni formatla birlikte, sunulan verileri de eskisinden farklı bir bakış açısıyla yorumlamak gerekiyor. Raporda sitelerin gerçek kullanıcı sayıları, sayfa gösterim sayıları, sitelerde geçirilen süre gibi veriler dört platform için ayrı ayrı gösteriliyor. Bir sitenin toplam sayfa gösterim sayıları ve süre bilgilerine ulaşmak için farklı platformlardaki rakamlar toplanabiliyor. Yani bir sitenin bilgisayar, akıllı telefon, tablet ve diğer cihazlardaki sayfa gösterim sayıları toplandığında o sitenin toplam sayfa gösterim sayısına ulaşılabiliyor. Öte yandan bu kural duplikasyonlar, yani bir kişinin birden fazla platformdan internete bağlanması nedeniyle gerçek kullanıcı sayısı için geçerli değil. Yılsonunda kurulacak mobil panelle kodlu siteler duplikasyondan arındırılacak ve mobil cihaz kullanıcılarının da sosyo-demografik verilerine ulaşılabilecek.

Mart 2014 itibarıyla devreye giren bir diğer yenilik kategorizasyon sistemi. Bu sistem sayesinde siteler arası konu bazlı hedefleme ve rakip analizleri artık daha kolay bir şekilde yapılabiliyor.  IAB Türkiye olarak sadece yenilikle yetinmememiz gerektiğine inanıyoruz. Zira doğru veri üretmek kadar veriyi doğru okumak ve sunmak da sektörün gelişimi için önemli. Bu nedenle önümüzdeki dönemde medya planlama ajanslarından başlayarak yoğun bir eğitim faaliyeti yürütecek ve yeni raporlama sistemini üyelerimize ayrıntılı olarak anlatacağız.

Gelişmelerin sektörümüzün büyümesine katkı vermesi dileğiyle…

Dr. Mahmut Kurşun

IAB Türkiye Başkan Yardımcısı

Twitter: @MahmutKursun

 

Bu yazı Campaign Türkiye’nin Temmuz 2014 sayısında yayınlanmıştır